BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe świadczenie dla polskich seniorów. Cały Sejm zgodny, nie mniej niż 2,4 tys. zł
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:55

Nowe świadczenie dla polskich seniorów. Cały Sejm zgodny, nie mniej niż 2,4 tys. zł

Świadczenie dla deportowanych do ZSRS i ZSRR. Posłowie wszystkich klubów je popierają.
pxfuel.com

Świadczenie za zesłanie do Związku Radzieckiego

Świadczenie za zesłanie do Związku Radzieckiego to jednorazowa finansowa rekompensata dla wszystkich Polaków, którzy w latach 1939-1956 zostali zesłani do Związku Radzieckiego. Świadczenie miałoby zostać przyznane w kwocie 200 zł za każdy miesiąc przebywania na zesłaniu, jednak nie mniej niż 2,4 tys. zł. Jak podaje PAP, przyznane świadczenia mogą wynieść nawet 13,2 tys. zł.

W środę na posiedzeniu sejmowym projekt tej ustawy przedstawił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Dera. W swoim wystąpieniu podkreślił, że kwestia historii i zsyłek Polaków do Związku Radzieckiego jest bardzo ważna i istotna. Podkreślił także, że każde ugrupowanie, które zasiadało w Sejmie, ale także partie rządzące po 1989 r. mogły podjąć się uchwalenia takich świadczeń.

Świadczenia dla deportowanych jako zadośćuczynienie

Ustawa o przyznawaniu świadczeń dla deportowanych bazuje na projekcie przedstawionym w 2009 r. przez zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodał, że próby dotyczące uchwalenia takiego świadczenia były podejmowane kilkukrotnie, a Andrzej Duda ponownie postanowił się zająć się tą sprawą. Jak powiedział minister Dera, środowisku Sybiraków nie chodzi o pieniądze, a prezydentowi chodzi głównie o to, żeby choć odrobinę polepszyć warunki życia zesłanych, którzy według docierających informacji, dożywają swoich dni w bardzo trudnych warunkach.

- Te odszkodowania powinna wypłacać Rosja, ale Rosja nigdy do tego się nie przyzna i nigdy nie zapłaci. Rosja wyraźnie powiedziała: to nie jest ich sprawa. Oni nigdy nie zapłacą. Niemcy się przyznali i Niemcy wypłacili, bo przez Fundusz Pojednania, tym ofiarom, które ucierpiały w wyniku drugiej wojny światowej; tym, którzy byli w obozach, tym, którzy byli w przymusowej pracy. A Rosja w ogóle tego nie uznaje - powiedział Dera w swoim wystąpieniu.

Sejm zgodny w kwestii świadczeń

W dyskusji nad projektem wzięli udział posłowie wszystkich ugrupowań parlamentarnych i wszyscy opowiedzieli się za uchwaleniem takich świadczeń. Podkreślano, że jest to forma zadośćuczynienia za wyrządzone Polakom zło. Posłowie Komisji Obywatelskiej zgłosili także wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania z pominięciem prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Świadczenie przysługiwałoby ok. 22 tys. osób, a koszt wypłaty świadczeń oszacowano na ok. 290 mln zł - podaje PAP.

Polecane