Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Czy 500 plus powinno zostać podniesione? Zaskakujące wyniki sondażu wśród Polaków
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 07.07.2020 02:00

Czy 500 plus powinno zostać podniesione? Zaskakujące wyniki sondażu wśród Polaków

Świadczenie 500 plus. fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.
East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Polacy nie chcą wyższych świadczeń

Według sondażu przeprowadzonego przez portal Business Insider Polacy nie chcą podwyższenia świadczeń. Dotyczy to zarówno zwolenników Andrzeja Dudy, jak i Rafała Trzaskowskiego. Na pytanie "Czy prezydent powinien dążyć do zwiększenia kwoty w ramach obecnego programu 500+?" tylko 24,2% badanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej.

- Te wyniki nie są intuicyjne. Moim zdaniem, można je interpretować na dwa sposoby. Jeden to taki, że Polacy wiedzą, że chociaż prezydent posiada inicjatywę ustawodawczą, to jednak kwestie gospodarcze nie leżą do końca w jego kompetencjach. Takie tłumaczenie wydaje mi się jednak mniej prawdopodobne. Bardziej przychylałabym się do tłumaczenia, że mamy coraz większą świadomość, iż ponad 40 mld zł wydawane co roku na 500 plus z naszych podatków to znaczna kwota obciążająca finanse publiczne i nie chcemy jej już zwiększać  - wytłumaczyła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Towarzystwa Ekonomistów Polskich w rozmowie z portalem.

Według ekspertki wynika to z tego, że Polacy są coraz bardziej świadomi w kwestii tego skąd pochodzą pieniądze przeznaczane na świadczenia:  "Przychylałabym się do tłumaczenia, że mamy coraz większą świadomość, iż ponad 40 mld zł wydawane co roku na 500 plus z naszych podatków to znaczna kwota obciążająca finanse publiczne i nie chcemy jej już zwiększać. (...) Może te odpowiedzi są wyrazem sprzeciwu wobec zwiększania transferów socjalnych i strumień nowych środków powinien zostać zwrócony w stronę usług publicznych" - skomentowała ekspertka.

Główny ekonomista ZUS, Paweł Wojciechowski, jest zdania, że świadczenie powinno trafiać jedynie do najbiedniejszych osób:  "Uważam, że zamiast podnosić świadczenie 500 plus, lepiej je adresować do tych, którzy faktycznie go potrzebują, czyli rodzin o niższych dochodach. To świadczenie nie wszystkim się należy, powinny je otrzymywać dzieci mniej zamożnych rodziców:.

Z opinią można się zgadzać lub nie, jednak pewnym jest, że świadczenie 500 plus zdecydowanie odbija się na państwowym budżecie.