Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 23.07.2019. Niski stan Wisly w Warszawie. Wedlug wskaznikow rzeka w najplytszym miejscu ma niecale pol metra glebokosci.
Jan Bielecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Kwietnia 2020

DGP: Po pandemii przyjdzie jeszcze gorsza plaga. W sklepach będą problemy z żywnością

Susza została przyćmiona przez walkę z pandemią. Tymczasem z problemem tym mamy do czynienia już praktycznie w całej Polsce - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Susza w całej Polsce

Dziennik zwraca uwagę, że zimą praktycznie nie było śniegu, a susza będzie się utrzymywać bardzo długo. "Zgodnie z prognozą sezonową IMGW padać ma dopiero w maju, zdecydowanie za późno dla rolników" - pisze dziennik.

Dwa razy się zastanowisz przed założeniem. Maseczki mogą być bardziej szkodliwe, przełomowe wyniki badańDwa razy się zastanowisz przed założeniem. Maseczki mogą być bardziej szkodliwe, przełomowe wyniki badańCzytaj dalej

Eksperci ostrzegają, że susza spowoduje pożary w lasach i podbije ceny w sklepach. “DGP” szacuje, że podwyżki cen mogą też być spowodowane przymrozkami, które nadeszły po ciepłych dniach w lutym i marcu, kiedy rozpoczęła się wegetacja roślin, wykiełkowały nasiona, a drzewka owocowe zaczęły puszczać pąki.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Zadziwiająca scena podczas minuty ciszy w Sejmie. Wielu będzie oburzonych

"Mogły doprowadzić do poważnych uszkodzeń roślin i ostatecznie będą mieć wpływ na wielkość plonów" - powiedział na łamach “DGP” Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Susza dziesięcioleci

Wygląda na to, że czeka nas największa susza od lat. "Sezon zimowy 2019/2020 był najcieplejszy od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych w Polsce" - mówi Walijewski. I podkreśla, że tak dramatycznej sytuacji hydrologicznej nie było nigdy wcześniej.

Operatorzy umożliwią władzy śledzenie Polaków. Nie tylko tych na kwarantannieOperatorzy umożliwią władzy śledzenie Polaków. Nie tylko tych na kwarantannieCzytaj dalej

Dziennik zwraca uwagę, że pod koniec stycznia odnotowano rekordowo niski poziom wód powierzchniowych, bo aż 60 stacji wodowskazowych (12 proc. wszystkich) rejestrowało tzw. przepływ niżówkowy, co wskazuje na suszę hydrologiczną. "Po deszczowym lutym sytuacja nieco się poprawiła i dziś stacji wskazujących na suszę jest 20, podczas gdy w tym samym czasie zeszłego, także bardzo suchego, roku było ich siedem" - pisze "DGP".

Susza doprowadzi do pożarów i podwyżek cen

“Jeszcze kilka tygodni temu nie chciałem przesądzać, czy susza będzie groźna, czy nie, bo liczyłem, że w marcu lub na początku kwietnia zacznie padać. Deszczu jednak cały czas nie ma i sytuacja w Polsce zaczyna wyglądać bardzo źle" - powiedział “DGP” prof. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Ekspert ostrzega, że jeśli susza się utrzyma i nie będzie opadów deszczu, to trzeba się przygotować na to, że sytuacja będzie dramatyczna - gleba nie jest przygotowana na zasiewy. W konsekwencji plony będą niskie, a ceny żywności drastycznie wzrosną.

Zakażonych ludzi, którzy zmarli w domach, nie wpisują do statystyk? TVN ujawnia niepokojące informacjeZakażonych ludzi, którzy zmarli w domach, nie wpisują do statystyk? TVN ujawnia niepokojące informacjeCzytaj dalej

“DGP” podkreśla, że susza doprowadzi do pożarów w lasach. I przypomina, że Instytut Badawczy Leśnictwa już ogłosił zagrożenie pożarowe na całym obszarze Polski.

Więcej w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłumy ludzi i morze kwiatów na ulicach. Wzruszające wspomnienia z 10 kwietnia 2010
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. "Lepiej zapytajcie Chiny". Prezydent nagle przerwał konferencję i opuścił spotkanie za granicą

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News