BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

DGP: Po pandemii przyjdzie jeszcze gorsza plaga. W sklepach będą problemy z żywnością

7 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Susza została przyćmiona przez walkę z pandemią. Tymczasem z problemem tym mamy do czynienia już praktycznie w całej Polsce - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Susza w całej Polsce

Dziennik zwraca uwagę, że zimą praktycznie nie było śniegu, a susza będzie się utrzymywać bardzo długo. "Zgodnie z prognozą sezonową IMGW padać ma dopiero w maju, zdecydowanie za późno dla rolników" - pisze dziennik.

Eksperci ostrzegają, że susza spowoduje pożary w lasach i podbije ceny w sklepach. “DGP” szacuje, że podwyżki cen mogą też być spowodowane przymrozkami, które nadeszły po ciepłych dniach w lutym i marcu, kiedy rozpoczęła się wegetacja roślin, wykiełkowały nasiona, a drzewka owocowe zaczęły puszczać pąki.

 "Mogły doprowadzić do poważnych uszkodzeń roślin i ostatecznie będą mieć wpływ na wielkość plonów" - powiedział na łamach “DGP” Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Susza dziesięcioleci

Wygląda na to, że czeka nas największa susza od lat. "Sezon zimowy 2019/2020 był najcieplejszy od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych w Polsce" - mówi Walijewski. I podkreśla, że tak dramatycznej sytuacji hydrologicznej nie było nigdy wcześniej.

Dziennik zwraca uwagę, że pod koniec stycznia odnotowano rekordowo niski poziom wód powierzchniowych, bo aż 60 stacji wodowskazowych (12 proc. wszystkich) rejestrowało tzw. przepływ niżówkowy, co wskazuje na suszę hydrologiczną. "Po deszczowym lutym sytuacja nieco się poprawiła i dziś stacji wskazujących na suszę jest 20, podczas gdy w tym samym czasie zeszłego, także bardzo suchego, roku było ich siedem" - pisze "DGP".

Susza doprowadzi do pożarów i podwyżek cen

“Jeszcze kilka tygodni temu nie chciałem przesądzać, czy susza będzie groźna, czy nie, bo liczyłem, że w marcu lub na początku kwietnia zacznie padać. Deszczu jednak cały czas nie ma i sytuacja w Polsce zaczyna wyglądać bardzo źle" - powiedział “DGP” prof. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Ekspert ostrzega, że jeśli susza się utrzyma i nie będzie opadów deszczu, to trzeba się przygotować na to, że sytuacja będzie dramatyczna - gleba nie jest przygotowana na zasiewy. W konsekwencji plony będą niskie, a ceny żywności drastycznie wzrosną.

“DGP” podkreśla, że susza doprowadzi do pożarów w lasach. I przypomina, że Instytut Badawczy Leśnictwa już ogłosił zagrożenie pożarowe na całym obszarze Polski.

Więcej w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >