BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Strajk lekarzy coraz bliżej. Jesienią ich akcja wstrząśnie Polską

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Strajk lekarzy ma na jesieni wstrząsnąć ma Polską. Akcja pod nazwą "Zdrowa praca" to jednak nie zmasowane postulaty podwyżek. a apel o uzdrowienie systemu zdrowia. Lekarze walczą przede wszystkim o godne warunki pracy, jak zmniejszenie liczby jej godzin, ale także podwyższenie standardu, reformę opieki medycznej, która skróci kolejki. Na problem zwraca uwagę m.in. cytowany przez Forsal.pl Bartosz Fiałek, członek zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Jak stwierdził, jeśli teraz nie będzie reform, za 5 lat nie będzie czego reformować.

Problemy się nawarstwiają. W ostatnich latach kolejki wydłużyły się dwukrotnie, nie ma zmian na lepsze, a porozumienie zawarte z ministrem zdrowia nie jest realizowane. Jeśli teraz nie wymusimy reform, za pięć lat nie będzie już czego reformować - mówi Fiałek.

Strajk lekarzy "Zdrowa praca" już na jesieni

Możliwe, że strajkujący lekarze będą tłem dla przeprowadzanych w połowie października wyborów parlamentarnych. By od października przejść na 48 godzin tygodniowo już teraz muszą wypowiedzieć klauzulę opt-out, która pozwala ich przełożonym wymagać od lekarzy dłuższej pracy niż wspomniane 48 godzin tygodniowo.

Po Polsce jeżdżą już nawet przedstawiciele rezydentów, którzy na spotkaniach z lekarzami przekonują ich do wzięcia udziału w akcji. Forsal.pl wskazuje nawet, że lekarskie związki zapowiadają wsparcie dla tych, którzy po wypowiedzeniu opt-out mieliby spotkać się z szykanami o mobbingiem w pracy.

Lekarze starają się wykorzystać sytuację i narastającą frustrację w środowisku, by do protestu "Zdrowa Praca" przyciągnąć inne grupy zawodowe z dziedziny ochrony zdrowia. Rosnąć ma bowiem świadomość w środowisku, że do odpowiedniego funkcjonowania systemu potrzebni są nie tylko lekarze, ale także inni pracownicy - ratownicy, którzy przeprowadzą sprawną akcję ratunkową, pielęgniarki, które profesjonalnie zaopiekują się pacjentami czy fizjoterapeuci, których odpowiednia praca z pacjentem przywróci mu zdrowie.

Problematyka ochrony zdrowia i poszczególnych zawodów jest wielowątkowa i złożona. Ale jesteśmy w tym razem i razem musimy działać. Rząd umie gasić małe pożary, pojedyncze protesty. Natomiast jak zapłonie cały świat ochrony zdrowia, może już sobie z tym nie poradzić i nie mieć innego wyboru jak głębokie reformy. To jest podstawa sukcesu i powodzenia - czytamy na jednym z forum lekarskich.

Tagi:

NFZstrajkPolska

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >

Finanse

Dasz dowód, a potem ogołocą Twoje konto. Ekspert ma kluczową radę jak się ustrzec
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]