BiznesINFO.pl
TOPSHOT - Russian President Vladimir Putin (L) shakes hands with U.S President Joe Biden during their meeting at the 'Villa la Grange' in Geneva, Switzerland in Geneva on June 16, 2021. (Photo by Mikhail METZEL / SPUTNIK / AFP)

East News, Mikhail METZEL

Spotkanie wagi superciężkiej. Co wiemy po spotkaniu Biden-Putin?

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina można zaliczyć do starć wagi superciężkiej. Przywódca Rosji stwierdził, że rozmowa z Joe Bidenem była "konstruktywna" i zaznaczył, że ten różni się od swojego poprzednika. Z kolei prezydent USA stwierdził, że jego agenda nie jest wymierzona w Rosję.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co ustalili prezydenci Rosji i USA

  • Co po spotkaniu powiedzieli przywódcy mocarstw

Iskrzy po spotkaniu Bidena z Putinem

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji spotkali się "neutralnym" gruncie w Genewie. Zazwyczaj na linii Moskwa-Waszyngton mocno iskrzy, ale te spotkanie było szczególnie trudne ze względu na ostatnią, ostrą przepychankę między państwami.

Jest to pierwsze spotkanie tych przywódców obu mocarstw. Poprzednie miało miejsce kilka lat temu, gdy prezydentem Stanów Zjednoczonych był Donald Trump. Co w takim razie udało się ustalić?

Jak informuje rozgłośnia RMF FM, ambasadorowie obu krajów mają wrócić niedługo z powrotem na swoje stanowiska. Władimir Putin poinformował też o przedłużeniu programu START na kolejne pięć jak. Decyzję w tej sprawie miał podjąć Joe Biden.

Władimir Putin pytany był także o Aleksieja Nawalnego. Stwierdził, że ten świadomie łamał prawo, a jego organizacja nawoływała do zamieszek. W kwestii ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO skwitował, że "nie ma o czym mówić".

Władimir Putin i Joe Biden po spotkaniu

Z kolei Joe Biden i jego sztab uważnie oglądali konferencję prasową Władimira Putina, aby odpowiednio zareagować w odpowiedzi na komentarz przywódcy Rosji - poinformowało CNN. Konferencja Bidena zaczęła się znacznie później.

Joe Biden oświadczył, że USA nie odpuszczą kwestii Aleksieja Nawalnego i będą ją podnosić. Dodał, że suwerenność Ukrainy może liczyć na poparcie Stanów Zjednoczonych. Joe Biden przekazał także listę 16. miejsc, które mają zostać wolne od wszelkich ataków.

Władimir Putin oświadczył, że rozmowa była konstruktywna, natomiast Joe Biden stwierdził, że rozmowa odbyła się w dobrym tonie, a druga zimna wojna nie jest nikomu potrzebna. Cóż, tym razem sam lot w kosmos mógłby nie wystarczyć.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Portugal's forward Cristiano Ronaldo reacts during the UEFA EURO 2020 Group F football match between Hungary and Portugal at the Puskas Arena in Budapest on June 15, 2021. (Photo by BERNADETT SZABO / various sources / AFP)

Ronaldo jednym gestem pozbawił Coca-Colę 4 mld dolarów

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Joe BidenWładimir Putinświat

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >

Polska i Świat

28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców

Czytaj więcej >