BiznesINFO.pl Polska i Świat Spis powszechny już trwa. Obowiązek dotyczy każdego, czas kończy się we wrześniu
East News, Arkadiusz Ziolek

Spis powszechny już trwa. Obowiązek dotyczy każdego, czas kończy się we wrześniu

13 maja 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Spis powszechny trwa w najlepsze, a obowiązek wzięcia w nim udziału dotyczy każdego Polaka. Za unikanie Spisu powszechnego grozi kara w wysokości 5 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Spis powszechny

  • Dlaczego Spis powszechny jest obowiązkowy

  • Jakie są kary za brak udziału w Spisie powszechnym

Spis powszechny do 30 września

Za przeprowadzenie Spisu powszechnego 2021 odpowiedzialny jest Główny Urząd Statystyczny, któremu w całym procesie pomagają rachmistrzowie. Spis powszechny ma za zadanie dostarczyć państwu informacji o jego mieszkańcach i obywatelach, m.in.: odpowiedzieć na pytania o kwestie ekonomiczne, społeczne, demograficzne.

Spis powszechny wykonywany jest co dziesięć lat. Ostatnim razem spisywaliśmy się w 2011 r., dlatego nowe wyniki zostaną porównane ze starymi, aby zobaczyć w jaki sposób zmieniło się życie Polaków na przestrzeni ostatniej dekady. Następnie dane zgromadzone w trakcie badania zostaną wykorzystane do tworzenia m.in.: polityk publicznych oraz znajdą swoje odzwierciedlenie w polityce międzynarodowej.

Obowiązkiem udziału w Spisie powszechnym objęty jest każdy Polak. Spis powszechny potrwa do 30 września br. Wziąć w nim udział można przy pomocy internetu - spisać się samemu lub przy pomocy spisowej infolinii.

Spis powszechny może przynieść karę

Okazuje się, że oszuści nie śpią i już próbują podszywać się pod rachmistrzów. Eksperci zalecają spisać się przez internet, ale co z seniorami? W tym przypadku najlepiej, aby młodsze pokolenie pomogło starszemu w spisie. Pamiętajmy, że rachmistrz raczej nie zadzwoni do nas, to my musimy zrobić to sami.

Jednocześnie z uwagi na obawę przed wyciekiem danych osobowych, Polacy nie chcą brać udziału w Spisie powszechnym. Pamiętajmy, że za unikanie Spisu powszechnego grozi nam kara w wysokości 5 tys. zł. Jej ostateczną wysokość ustali sąd po rozpatrzeniu sprawy.

Kara grozi także za podanie nieprawdziwych informacji. W tym przypadku możemy otrzymać nie tylko grzywnę, ale również karę 2 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy, że dane nie zostaną wykorzystane do innych celów niż statystyczne.

Aktualnie Spis powszechny przebiega gładko - Polacy coraz chętniej biorą w nim udział. W ciągu pierwszej doby spisało się ponad 30 tys. Polaków i 13,5 tys. mieszkań.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie