BiznesINFO.pl > Praca > Spis powszechny 2021 już wkrótce. Dla wielu, to dobra okazja do zarobku
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:29

Spis powszechny 2021 już wkrótce. Dla wielu, to dobra okazja do zarobku

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy trwa nabór rachmistrzów

  • Ile można zarobić

  • Czym jest spis powszechny przeprowadzany w 2021 r.

Spis powszechny 2021 tuż za rogiem

(https://www.biznesinfo.pl/przeprowadzenie%20wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych, w zależności od aktualnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu (interaktywną aplikację formularzową); zebranie danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej; przejęcie części zadań innych rachmistrzów spisowych w sytuacji awaryjnej, np. gdy zmniejszy się liczba rachmistrzów w gminie z powodu rezygnacji, zachorowań itp. lub dotrzymanie terminu realizacji spisu będzie zagrożone) ludności po raz pierwszy przeprowadzony został w 2011 r., więc w Polsce jest dość nową instytucją. Ma dostarczyć rządzącym szczegółowych informacji dotyczących Polaków: ich wieku, poziomu zamożności czy terytorialnym rozmieszczeniu.

Spis powszechny przeprowadzany jest co 10 lat, dlatego z kolejnym będziemy mieli do czynienia już w tym roku. Spis powszechny 2021 przeprowadzony zostanie między 1 kwietnia a 30 czerwca. Udział Polaków w spisie powszechnym jest obowiązkowy.

"Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego" - informuje oficjalna strona GUS. Co więcej, na stronie GUS-u podany jest numer infolinii, na którą możemy zadzwonić, jeśli mamy pytania w sprawie spisu.

W związku z koniecznością przeprowadzenia spisu powszechnego w 2021, GUS ogłosił rekrutację na rachmistrzów spisowych. Ta przedłużona jest do 16 lutego. Czym musi wyróżniać się rachmistrz?

Spis powszechny w 2021 r. - potrzebni są rachmistrzowie

"Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki: mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe" - informuje GUS.

Jednakże to nie wszystko, bowiem rachmistrz spisowy będzie zobowiązany do wzięcia udziału w szkoleniu podzielonym na część teoretyczną i praktyczną. Kurs zakończony zwieńczony zostanie egzaminem, z którego należy uzyskać co najmniej 60 proc. poprawnych odpowiedzi.

Do głównych zadań rachmistrza będzie należało "przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych, w zależności od aktualnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu (interaktywną aplikację formularzową), zebranie danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej, przejęcie części zadań innych rachmistrzów spisowych w sytuacji awaryjnej, np. gdy zmniejszy się liczba rachmistrzów w gminie z powodu rezygnacji, zachorowań itp. lub dotrzymanie terminu realizacji spisu będzie zagrożone".

Chętni na zostanie rachmistrzem przy okazji spisu powszechnego 2021 mogą potrzebne dokumenty złożyć w urzędzie gminy osobiście, mailowo lub za pośrednictwem ePUAP. Dokumenty można wysłać pocztą lub kurierem.

Tagi: Polska praca
Polecane