BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 30.11.2022 19:06

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli
Domena publiczna

Expander i Rentier.io opublikowały wspólny raport dot. rynku najmu mieszkań w październiku 2022. Są w końcu dobre wieści - ceny mieszkań do wynajęcia po raz pierwszy od kilku miesięcy spadły.

Rosnące ceny mieszkań do wynajęcia można było zaobserwować od grudnia 2022. Według informacji portalu forsal.pl, największe wzrosty miały miejsce po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, gdy w kraju pojawiły się tysiące uchodźców.

Z raportu wynika, że spośród wytypowanych do raportu 16 miast (badano zarówno miasta wojewódzkie, jak i inne, np. Gdynię czy Częstochowę), w 9 stawki spadły. W 5 z nich natomiast ceny wzrosły.

Stawki najmu - gdzie wzrosło, a gdzie zmalało?

W porównaniu z wrześniem, największy spadek odnotowano w Katowicach (9 proc.), dalej uplasowały się Gdynia i Sosnowiec (5 proc. w każdym). Najbardziej ceny wzrosły w Lublinie (o 6 proc.) oraz Częstochowie i Łodzi (po 5 proc.)

Expander i Rentier.io jako przyczynę spadków wskazują brak najemców w miesiącach letnich, które są okresem najgorętszym. Wynajmujący w celu odzyskania klientów musieli obniżyć ceny.

Autorzy raportu wskazują, że ceny mogą ulec zmianie ze względu na poziom stóp procentowych. Kolejna fala uchodźców z Ukrainy może ponownie przyczynić się do wyższych cen najmu.

Większa konkurencja działa pozytywnie na rynek

Jak jednak zauważa forsal.pl, wzrosła liczba ogłoszeń rok do roku. W październiku wyniosła ona 15 tysięcy - daje to wzrost o około 15 proc. w porównaniu z październikiem 2021. W listopadzie zatem ogłoszeń może być jeszcze więcej, a jak wiadomo, większa konkurencja powoduje spadek cen najmu.

W raporcie znalazło się również stwierdzenie, że połączenie spadku cen mieszkań ze wzrostem cen najmu dało rezultat w postaci zwiększenia rentowności mieszkań na wynajem. Przeciętnie w październiku rentowność wyniosła 5,54% netto - to o 1,54 pp więcej, niż w styczniu.