Składki ZUS mogą być umorzone. Niewiele czasu na odzyskanie ogromnych pieniędzy
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 24 Czerwca 2020

Spóźnisz się w z wnioskiem, przepadną ci pieniądze. Masz tylko kilka dni

Składki ZUS będą zwracane, ale musisz się pośpieszyć. To ostatnie dni na złożenie wniosku, jeżeli się spóźnisz, przepadną ci pieniądze. Przypominamy o terminach.

Składki ZUS mogą zostać umorzone, ale żeby tak się stało, trzeba złożyć wniosek. Czasu jest naprawdę niewiele, dlatego przypominamy o terminach, które obowiązują w ramach tarczy antykryzysowej. Radzimy się śpieszyć, bo to już ostatni dzwonek. Chodzi o naprawdę ogromne pieniądze, które możesz stracić. Zwolnienie dotyczy wielu rodzajów składek, termin jednak jest jeden dla wszystkich.

Składki mogą być umorzone przez ZUS

W ramach działań zapisanych w tarczy antykryzysowej Zakład Ubezpieczeń Społecznych umarza składki aż za 3 miesiące - marzec, kwiecień oraz maj. Dotychczas ZUS umorzył już składki na łączną kwotę przekraczającą niebagatelne 7,5 miliarda złotych. Jak podaje Gazeta Wyborcza, najwyższe kwoty zwolnień ze składek odnotowały województwa mazowieckie, śląskie i wielkopolskie - czyli wszędzie tam, gdzie wytwarza się największy procent polskiego PKB i zarejestrowanych jest najwięcej firm. Wszyscy, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o umorzenie składek powinni się pośpieszyć. Mogą to zrobić nawet ci, którzy już je opłacili. Są jednak pewne warunki.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatową

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Wnioskować o zwolnienie mogą mali przedsiębiorcy, jak i osoby na samozatrudnieniu. Czasu jest niewiele - ZUS przyjmuje wnioski tylko do 30 czerwca. Wniosek złożyć można osobiście w najbliższym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

O umorzenie składek wnioskuj elektronicznie

Aby uzyskać dostęp do PUE ZUS należy potwierdzić jednorazowo swoją tożsamość w Zakładzie. Można także skorzystać z Profilu Zaufanego i założyć konto w "e-ZUSie" bez wychodzenia z domu - wystarczy do tego nowy e-dowód osobisty lub konto w bankowości elektronicznej. Obecnie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS zarejestrowanych jest już ponad 4,1 mln osób. Jak dowiadujemy się, większość wniosków czy o świadczenia postojowe, czy właśnie o umorzenie składek wpływa tą drogą. Jest to najbezpieczniejszy i najszybszy sposób. Wnioski elektroniczne są na bieżąco weryfikowane. – Jeśli będziemy mieli wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktujemy się z wnioskodawcą za pomocą e-maila lub telefonicznie. Informację o rozstrzygnięciu prześlemy pocztą lub na PUE ZUS – mówi w wywiadzie z Gazetą Wyborczą Beata Kopczyńska ze śląskiego oddziału ZUSu.

Czas na złożenie wniosku o umorzenie składek należy złożyć najpóźniej 30 czerwca. Z pełnego zwolnienia skorzystać mogą niewielkie firmy, w których zatrudnionych jest do dziewięciu pracowników. Jak podkreśla w rozmowie z dziennikiem Beata Kopczyńska, składki są umarzane zarówno za pracowników, jak i za właściciela firmy. Średnie firmy, czyli takie, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników liczyć mogą na 50% zniżkę w kwocie składek, którą wykazali w deklaracji. O umorzenie wnioskować mogą samozatrudnieni, których dochód nie przekracza 7 tysięcy złotych miesięcznie, nawet gdy przychody są wyższe niż trzykrotność średniej krajowej.

Nawet, gdy składki zostaną umorzone, zarówno przedsiębiorca jak i jego pracownicy są objęci świadczeniami zdrowotnymi, a także z tytułu ubezpieczenia społecznego. Ci, którzy już zapłacili za składki, ale spełniają warunki umorzenia, także mogą o to wnioskować - wówczas składki będą zwracane na konto lub przeksięgowane na poczet przyszłych miesięcy - należy wskazać we wniosku. Aby jednak taki wniosek był pozytywnie rozpatrzony, nie wolno mieć żadnych zaległości wobec ZUSu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Popularny ser znika z Lidla. GIS wykrył w nim niebezpieczne bakterie, lepiej uważać
  2. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Produkty, za które niestety płacisz teraz sporo więcej. Przez ostatnie zmiany w podatkach portfele pustoszejąProdukty, za które niestety płacisz teraz sporo więcej. Przez ostatnie zmiany w podatkach portfele pustoszejąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News