E-zwolnienia lekarskie ruszają już jutro - co musisz wiedzieć?
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News
Autor Wiktoria Pękalak - 7 Stycznia 2021

Zacznie się już jutro, zapamiętasz dobrze datę 8 stycznia. Wielkie zmiany w skierowaniach do lekarza

Skierowania do lekarza już niedługo będą miały postać wyłącznie elektroniczną. E-skierowania staną się obowiązkiem już od jutra, czyli od 8 stycznia i są kolejnym krokiem na drodze informatyzowania polskiej służby zdrowia po wprowadzeniu e-recept i e-zwolnień. Tym samym na dobre pożegnamy papierowe skierowania, które dotąd były standardem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy będą obowiązywały elektroniczne skierowania do lekarza
  • Jakie korzyści płyną z e-skierowań
  • Gdzie znajdziesz swoje skierowania

Skierowanie do lekarza w postaci elektronicznej

Już od jutra (08.01) e-skierowania mają wyprzeć standardowe papierowe skierowanie do lekarza wypisywane ręcznie. Dokument ma wskazywać jedynie rodzaj placówki, do której powinniśmy się udać, jednak nie będzie to konkretny adres, a jedynie rodzaj badania, jakie powinniśmy wykonać.

Wprowadzenie elektronicznego skierowania do lekarza ma na celu m.in. skrócenie czasu oczekiwania do specjalisty. Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że to niejedyne korzyści, które płyną z wprowadzanej zmiany.

Jak wystawiane będzie skierowanie do lekarza?

E-skierowanie lekarz może wystawić podczas konsultacji. Będzie ono miało formę czterocyfrowego kodu, który pacjent może otrzymać na kilka różnych sposobów:

  • przez SMS-a;
  • e-maila z plikiem zawierającym potrzebne informacje;
  • wydruk, który będzie zawierał kod skierowania oraz podpis lekarza.

Na rządowej stronie pacjent.gov.pl możemy aktywować własne Internetowe Konto Pacjenta, dzięki któremu wszystkie skierowania będziemy mieć w jednym miejscu.

Tanie, więc kupujemy i jemy na potęgę. O konsekwencjach mało kto chce słuchaćTanie, więc kupujemy i jemy na potęgę. O konsekwencjach mało kto chce słuchaćCzytaj dalej

W przypadku, w którym nie aktywujemy konta lub nie podamy adresu e-mail, lub numeru telefonu, e-skierowanie otrzymamy w formie wydruku.

Korzyści z elektronicznego skierowania do lekarza

Dzięki elektronicznym skierowaniom do lekarza nie trzeba będzie osobiście dostarczać dokumentu do placówki, w której chcemy umówić wizytę. Wystarczy zadzwonić do wybranej poradni i podczas rozmowy telefonicznej podać otrzymany czterocyfrowy kod oraz numer PESEL.

Ponieważ skierowania będą przetwarzane komputerowo, nie będzie już trzeba wracać do lekarza, w przypadku, gdy dokument byłby nieczytelny.

Kolejną zaletą skierowań elektronicznych jest to, że nie można go w żaden sposób zgubić. Wszystkie elektroniczne skierowania zapisują się natychmiastowo na Koncie Pacjenta. Ponadto świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił.

Elektroniczne skierowania do lekarza mają sprawić, że skróci się czas oczekiwania do lekarza, ponieważ pacjenci będą mogli zapisać się tylko do jednej placówki. Po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go już przypisać nigdzie indziej.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News