BiznesINFO.pl Finanse Ryczałt w wynagrodzeniach i rozliczeniach podatkowych
pixabay.com

Ryczałt w wynagrodzeniach i rozliczeniach podatkowych

22 marca 2022
Autor tekstu: Iga Marciniszyn

Ryczałt a rozliczenie pracownika

Pracodawcy mogą podejmować decyzję o tym, w jaki sposób rozliczać pracownika za pracę. W pewnych przypadkach mogą zdecydować się na wynagrodzenie ryczałtowe. Wyróżniamy ryczałt o charakterze wynagrodzeniowym, który wykorzystać można w sytuacji, kiedy nie jest możliwe dokładne określenie kwoty wynagrodzenia za wykonaną pracę. W takim przypadku stosuje się kwotę przybliżoną. Ten rodzaj ryczałtu ma najczęściej swoje zastosowanie w rozliczaniu godzin nadliczbowych. Wyliczanie należnej sumy musi być zgodne z przepisami Kodeksu pracy. Dodatkowo jeśli pracownik wykonuje swoją pracę w godzinach nocnych, musi otrzymać dodatek do wynagrodzenia. W takiej sytuacji możliwe jest rozliczenie pracownika poprzez ryczałt za pracę w godzinach nocnych.

Wyróżniamy również ryczałt na podróż służbową. Pozwala on na pokrycie wydatków, które pracownik poniósł w trakcie przebywania w delegacji. Pracodawca powinien wypłacić taką kwotę ryczałtu, która pozwala na pokrycie wydatków związanych z noclegiem i podróżą.

Co ważne, ryczałt nie powinien zastępować wynagrodzenia za pracę, ale być dodatkowym uposażeniem pracownika, które pozwala na rekompensatę za poniesione wydatki lub pracę w godzinach nadliczbowych. Ryczałt nie może więc być wypłacany jako wynagrodzenie podstawowe dla pracownika.

Ryczałt jako metoda naliczania podatku

Tzw. ryczał od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania działalności. Przedsiębiorstwa, które rozliczają się w ten sposób, płacą podatek od przychodu, nie mogą więc pomniejszyć podatku o koszty uzyskania przychodu. Z formy rozliczania za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego mogą korzystać prowadzący działalność gospodarczą w formie indywidualnej lub w formie spółki osobowej.

Kto nie może rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów, wyklucza z możliwości rozliczania się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego wszystkich, którzy prowadzą następujące działalności gospodarcze:

  • apteki,

  • udzielanie pożyczek pod zastaw i prowadzenie lombardów,

  • kupno i sprzedaż wartości dewizowych,

  • prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów z wyjątkiem zawodu lekarza, technika dentystycznego, felczera, położnej, pielęgniarki, tłumacza i nauczyciela,

  • świadczenie usług reklamowych, finansowych, detektywistycznych, ochroniarskich itp.,

  • handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

  • wytwarzanie wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem wytwarzania energii z odnawialnych źródeł.

Jakie są wady i zalety ryczałtu?

Przed podjęciem decyzji o rozliczaniu poprzez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych warto zastanowić się, czy ta forma na pewno będzie korzystna. Zaletą ryczałtu są z pewnością niskie stawki podatku, prosta księgowość oraz możliwość rozliczania się kwartalnie. Do wad należy m.in. brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem i skorzystania z ulgi na dzieci w PIT-28. Nie ma też możliwości zrezygnowania z ryczałtu w trakcie roku oraz odliczenia kosztów uzyskania przychodów.

Obserwuj nas w
autor
Iga Marciniszyn

Iga Marciniszyn

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie