BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi? Podpowiadamy

23 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi, by móc go dobrze zweryfikować? Z pewnością chodziło to po głowie niejednemu rekruterowi, który przygotowywał się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jest pewna pula pytań, która pozostaje uniwersalna i może

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi - to kwestia, która bezsprzecznie krąży po głowie każdego rekrutera przed wywiadem. Jak bowiem dobrze naprowadzić rozmowę tak, by wyłuskać z kandydata tyle informacji, ile tylko się da? Nie jest to proste w toku rozmowy, dlatego warto pamiętać o pewnych pytaniach-wytrychach, które mogą nam w tym pomóc. Należy bowiem pamiętać, że dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna ma niebagatelny wpływ na działanie firmy. Wybranie właściwej osoby do pracy w firmie nie jest łatwe, a zły wybór może się na nas zemścić.

Przeprowadzenie dobrej rozmowy jest także niełatwe ze względu na to, że każda firma jest inna, ma inny profil i wykonuje inne zdania, a także ma inny charakter odbiorców i pracowników. Warto o tym pamiętać i nie doprowadzić do tego, by rozmowa kwalifikacyjna, która ma wyłonić kandydatów do pracy w młodzieżowej firmie socialmarketingowej nie powinna wyglądać, jak rozmowa z kandydatem do korporacji gastronomicznej.

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi - pytania standardowe

Pytania, które są uniwersalne i można je zadać niezależnie od specyfiki pracy w danym podmiocie to pytania standardowe i behawioralne. Te pierwsze pozwalają rekrutowanemu się odprężyć i pomyśleć o czymś prostszym od zawiłości wynikających ze specyfiki jego pracy. Te drugie to natomiast test, którego efektem jest dawka wiedzy na temat osobowości i charakteru kandydata. Nie znaczy to jednak, że pytania standradowe, takie jak "Co Cię skłoniło do aplikowania na to stanowisko?", które może pokazać orientację w sprawach firmy i podstawowe przygotowanie do rozmowy, są bezwartościowe dla rekruterów.

Pytanie o mocne i słabe strony, znajdujące się w puli pytań standardowych, może natomiast pokazać z jednej strony, jak kandydat potrafi zaprezentować siebie i czy jest pewien swoich kompetencji (pytanie o mocne strony), a także jego szczerość i działanie w sytuacjach stresujących (to w wypadku pytania o strony słabe). Możemy także zapytać o cele zawodowe, co pokaże nam, jak dalekosiężnie patrzy kandydat, czy też wyobrażenie o pracy na stanowisku, co pozwoli nam sprawdzić, jakie pojęcie o pracy w firmie ma dany kandydat.

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi - pytania behawioralne

Pytania behawioralne, zwane także pytaniami sprawdzającymi, to pytania, które pozwalają nieco wgłębić się w historię pracy danego kandydata, a także sprawdzić jego czysto użytkową przydatność w danym przedsiębiorstwie. Pytania takie skłaniają rekrutowanego do opisywania własnych zachowań, mówienia o jego określonych umiejętnościach.

Takie pytania to na przykład: "czy lubisz pracę w zespole?", "jak opisałbyś relację z zespołem w poprzedniej pracy?", "z jakim rodzajem szefa dobrze by ci się pracowało i dlaczego akurat z takim?", "co najbardziej lubisz w pracy na stanowisku, na które aplikujesz?".

Tagi:

pracownicypracodawcyPolskapraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >

Praca

Netflix szuka personelu do prywatnych odrzutowców. Wynagrodzenie to nawet 385 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >