BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi? Podpowiadamy

23 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi, by móc go dobrze zweryfikować? Z pewnością chodziło to po głowie niejednemu rekruterowi, który przygotowywał się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jest pewna pula pytań, która pozostaje uniwersalna i może

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi - to kwestia, która bezsprzecznie krąży po głowie każdego rekrutera przed wywiadem. Jak bowiem dobrze naprowadzić rozmowę tak, by wyłuskać z kandydata tyle informacji, ile tylko się da? Nie jest to proste w toku rozmowy, dlatego warto pamiętać o pewnych pytaniach-wytrychach, które mogą nam w tym pomóc. Należy bowiem pamiętać, że dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna ma niebagatelny wpływ na działanie firmy. Wybranie właściwej osoby do pracy w firmie nie jest łatwe, a zły wybór może się na nas zemścić.

Przeprowadzenie dobrej rozmowy jest także niełatwe ze względu na to, że każda firma jest inna, ma inny profil i wykonuje inne zdania, a także ma inny charakter odbiorców i pracowników. Warto o tym pamiętać i nie doprowadzić do tego, by rozmowa kwalifikacyjna, która ma wyłonić kandydatów do pracy w młodzieżowej firmie socialmarketingowej nie powinna wyglądać, jak rozmowa z kandydatem do korporacji gastronomicznej.

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi - pytania standardowe

Pytania, które są uniwersalne i można je zadać niezależnie od specyfiki pracy w danym podmiocie to pytania standardowe i behawioralne. Te pierwsze pozwalają rekrutowanemu się odprężyć i pomyśleć o czymś prostszym od zawiłości wynikających ze specyfiki jego pracy. Te drugie to natomiast test, którego efektem jest dawka wiedzy na temat osobowości i charakteru kandydata. Nie znaczy to jednak, że pytania standradowe, takie jak "Co Cię skłoniło do aplikowania na to stanowisko?", które może pokazać orientację w sprawach firmy i podstawowe przygotowanie do rozmowy, są bezwartościowe dla rekruterów.

Pytanie o mocne i słabe strony, znajdujące się w puli pytań standardowych, może natomiast pokazać z jednej strony, jak kandydat potrafi zaprezentować siebie i czy jest pewien swoich kompetencji (pytanie o mocne strony), a także jego szczerość i działanie w sytuacjach stresujących (to w wypadku pytania o strony słabe). Możemy także zapytać o cele zawodowe, co pokaże nam, jak dalekosiężnie patrzy kandydat, czy też wyobrażenie o pracy na stanowisku, co pozwoli nam sprawdzić, jakie pojęcie o pracy w firmie ma dany kandydat.

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi - pytania behawioralne

Pytania behawioralne, zwane także pytaniami sprawdzającymi, to pytania, które pozwalają nieco wgłębić się w historię pracy danego kandydata, a także sprawdzić jego czysto użytkową przydatność w danym przedsiębiorstwie. Pytania takie skłaniają rekrutowanego do opisywania własnych zachowań, mówienia o jego określonych umiejętnościach.

Takie pytania to na przykład: "czy lubisz pracę w zespole?", "jak opisałbyś relację z zespołem w poprzedniej pracy?", "z jakim rodzajem szefa dobrze by ci się pracowało i dlaczego akurat z takim?", "co najbardziej lubisz w pracy na stanowisku, na które aplikujesz?".

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >