BiznesINFO.pl Polska i Świat UE zaczęła realizować program walki z wirusem. Będzie gromadzić zapasy
Biznesinfo.pl

UE zaczęła realizować program walki z wirusem. Będzie gromadzić zapasy

19 marca 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Respiratory i środki ochrony osobistej najbardziej potrzebne

Respiratory, artykuły niezbędne do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa oraz środki ochrony indywidulanej to przedmioty, które mają zostać zakupione przez państwa członkowskie UE w ramach nowego porozumienia w sprawie wspólnych zamówień. Zapasy będą obejmowały także maski wielokrotnego użytku, szczepionki, środki lecznicze oraz wyposażenie laboratoryjne – podaje bankier.pl.

Nowe, skoordynowane podejście ma umożliwić poszczególnym krajom zajęcie silnej pozycji negocjacyjnej w rozmowach z producentami dotyczącymi dostępności i cen środków leczniczych.

90. proc. kosztów „strategicznych zapasów” pokryją środki unijne, a ich dystrybucją zajmie się Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego. Jego zadaniem będzie dopilnowanie, aby produkty trafiły do tych miejsc, które najbardziej tego potrzebują.

Na pomoc państwom najbardziej potrzebującym

Zgromadzone zapasy mają zostać w pierwszej kolejności przekazane tym krajom, które cierpią na największe niedobory artykułów leczniczych. Na ten moment Komisja Europejska nie dysponuje wystarczającymi danymi, aby stwierdzić, które państwa odczuwają największe luki w środkach leczniczych. „Pracujemy nad tym” – przyznał jeden z urzędników.

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lanarcic wyznał, że UE zrobi wszystko, aby jak najszybciej dostarczyć zapasy środków leczniczych do państw, które zmagają się z brakiem sprzętu niezbędnego do leczenia chorych na COVID-19 i ochrony pracowników służby zdrowia. W kontekście długofalowym projekt ma przyczynić się do zahamowania rozprzestrzeniania koronawirusa po Europie.

„Tworząc po raz pierwszy w historii wspólne europejskie nadzwyczajne zapasy środków medycznych, działamy w duchu unijnej solidarności” – przyznała szefowa KE Ursula von der Leyen. Przewodnicząca podkreśliła, że tylko harmonijne działanie może przyczynić się do poprawy sytuacji, która pogorszyła się zdecydowanie w niemal wszystkich krajach członkowskich UE.

„Jedyne, co możemy teraz robić, to pomagać sobie nawzajem” – podsumowała.

Kto będzie magazynował unijne zapasy?

Jak dotąd kilka państw wyraziło chęć przechowywania unijnych zapasów, jednak ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Zgodnie z informacją podaną przez KE rezerwa produktów ma być magazynowana przez jedno lub kilka krajów członkowskich. Na tych państwach będzie spoczywała odpowiedzialność za zamówienia środków medycznych.

rescEU – nowa strategia

Gromadzenie strategicznych zapasów w ramach UE to realizacja inicjatywy o nazwie „rescEU”, która jest jednym z filarów Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Narzędzie to służy do zacieśniania współpracy między członkami UE, dzięki której możliwe jest szybsze reagowanie i zapobieganie katastrofom. Mechanizmem zarządza ECHO (Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności) i może z niego skorzystać państwo, jeżeli sytuacja, z którą się mierzy, przekracza jego zdolności do skutecznego reagowania.

Jak dotąd przystąpiły do niego nie tylko wszystkie państwa członkowskie UE, ale i także Czarnogóra Islandia, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja. Od 2001 r. mechanizm zareagował na 330 wniosków pochodzących zarówno z Unii, jak i spoza niej.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie