Renta dożywotnia to dobre rozwiązanie dla osób samotnych, które nie mają spadkobierców
Piqsels
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Grudnia 2019

Dożywotnia renta dosyć ryzykowna? Zastanów się dwa razy, inaczej możesz stracić dach nad głową

Renta dożywotnia to dobre rozwiązanie dla osób starszych i samotnych. W Polsce jest parę Funduszy Hipotecznych, które zajmują umowami o dożywocie, jednak brakuje ustawy, która by regulowała ten rynek. W efekcie każda osoba prywatna, może zawrzeć taką umowę, nawet jeśli nie jest w stanie wywiązać się z zobowiązań i przejąć mieszkanie.

Renta dożywotnia ryzykiem?

Renta dożywotnia może być świetnym wyjściem dla samotnych seniorów. Jednak trzeba wiedzieć, z kim podpisać umowę. “Dziennik Łódzki” podaje, że 99 proc. rynku to umowy o dożywocie zawierane przez osoby prywatne, a tylko 1 proc. stanowią umowy podpisane przez Fundusze Hipoteczne należące do Związku Przedsiębiorstw Finansowych i stosujące się do Zasad Dobrych Praktyk.

Z badania przeprowadzonego przez Fundusz Hipoteczny DOM wynika, że seniorzy zapytani o to, z kim chętniej zawarli by umowę, wyszło na to, że połowa podpisałaby by z firmą (44 proc.), a druga połowa z osobą prywatną (43 proc.). Reszcie trudno było się zdecydować albo nie mieli zdania. Jednak trudno odpowiedzieć na pytanie, komu emeryci bardziej ufają.

Ci, którzy wybrali kontrakt z firmą, uważają, że ta opcja daje bezpieczeństwo, stabilność, oraz dłuższy okres wypłacania świadczeń emerytalnych. Poza tym, wszystko jest w pełni zgodne z prawem. Natomiast badani, którzy wybraliby umowę z osobą prywatną, argumentowali, że wolą podpisać kontrakt z kimś, kogo znają, bo mają do takiej osoby zaufanie. Uznali też, że po znajomości będzie się dało załatwić większe świadczenie.

Rząd nie da już ludziom pieniędzy do ręki. Zamiast nowego 500 plus Rząd nie da już ludziom pieniędzy do ręki. Zamiast nowego 500 plus "pojawią się inne usługi wspierające rodziny"Czytaj dalej

Warto zachować ostrożność

- Przestrzegamy seniorów, by zastanowili się dwa razy zanim podpiszą umowę o dożywocie z osobą prywatną. To zrozumiałe, że ufa się sąsiadce, koleżance lub komuś kto przynosi do domu zakupy, pomaga w sprzątaniu. Nie kwestionujemy również tego, że intencje tzw. „przyjaciela domu” bywają dobre. Warto jednak pamiętać, że renta dożywotnia to zobowiązanie na lata i mamy tu na myśli nie kilka, lecz kilkadziesiąt lat, podczas których miesiąc w miesiąc trzeba spełniać na rzecz seniora obiecane w umowie świadczenia. Osoba prywatna nie zawsze jest w stanie unieść takie zobowiązanie, zwłaszcza że sama może stracić pracę lub rozchorować się - tłumaczy w rozmowie “Dziennikiem Łódzkim” Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Ekspert przestrzega seniorów przed nieuczciwymi praktykami, których w Polsce nie brakuje. - Oddzielną kategorię stanowią zwykli oszuści, dla których liczy się niewiedza osób starszych. Większość doniesień medialnych na temat nadużyć dotyczy umów podpisywanych z osobami prywatnymi: opiekunem, rehabilitantem, znajomym czy sąsiadem. Media piszą nie tylko o źle skonstruowanych umowach, niewłaściwym oszacowaniu wartości nieruchomości i wysokości świadczeń, ale przede wszystkim o zapisach, które wprost pozbawiają seniora dachu nad głową nie zapewniając mu należytej opieki, o rencie dożywotniej nie wspominając - powiedział w rozmowie z “Dziennikiem Łódzkim” Majkowski.

Niebawem emerytury na pół gwizdka. Wyższy wiek emerytalny to już koniecznośćNiebawem emerytury na pół gwizdka. Wyższy wiek emerytalny to już koniecznośćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info
  2. Byli małżeństwem tylko kilka minut. Zginęli na oczach wszystkich
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Właśnie poinformowano, kiedy Polacy dostaną 13-stą emeryturę. Większość będzie wściekła

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News