BiznesINFO.pl
Podwyżki rachunków za prąd nie do uniknięcia

Biznes Info

Rachunki z gigantycznym wzrostem. Polska rodzina zapłaci 700 zł więcej

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Rachunki za prąd już niedługo mogą kosztować nas majątek. Analizy przygotowane dla rządowego ośrodka pokazują, że za kilka lat podwyżki rachunku wyniosą nawet blisko 700 zł na rodzinę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego rachunki za prąd pójdą w górę

  • Kto najwięcej straci na podwyżkach

  • Jak uniknąć podwyżek rachunków

Rachunki w górę

Rachunki za prąd mają rosnąć w zastraszająco szybkim tempie, bije na alarm Fakt, powołując się na ekspertów z kręgów rządowych. Już w ciągu najbliższych lat za prąd zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej.

Skąd tak wielkie podwyżki? Otóż w cenę energii elektrycznej jest wliczona opłata za emisję CO2. W 2020 roku za emisję dwutlenku węgla statystyczne gospodarstwo domowe zapłaciło 226 zł rocznie.

Obliczenia, które znalazły się w rękach Faktu, pochodzą z analiz danych z rządowej agencji KOBiZE, Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Z tych wynika, że w przeciągu czterech lat rachunki wzrosną o 256 zł. W 2030 roku podwyżki sięgną nawet 667 zł. Tak wysokie podwyżki mają wynikać z konieczności wykupywania praw do emisji dwutlenku węgla przez elektrownie.

Fakt zaznacza, że informacje dotyczące wysokości przyszłych rachunków są strzeżone wielką tajemnicą w rządzie. Członkowie rządu mieli poznać te informacje już kilka tygodni temu, jednak nie podzielili się nimi z podatnikami.

Jak zwykle stracą najbiedniejsi

- Za transformację energetyczną zapłacą najubożsi - zaznaczył w rozmowie z Faktem Janusz Kowalski, były wiceminister aktywów państwowych.

- Bez twardej reformy systemu unijnego i nieobarczania Polski karami za to, że mamy węgiel, miliony Polaków czeka ubóstwo energetyczne, szczególnie dotyczy to mieszkańców wsi i małych miasteczek. Niestety, energia elektryczna i ogrzewanie dla wielu stanie się luksusem - dodał.

Zdaniem Kowalskiego premier Mateusz Morawiecki “ma możliwość negocjacji z Unią przy okazji ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Podwyżki cen energii i ciepła zatrzyma twarde żądanie w Brukseli zmiany warunków dla Polski” - zaznaczył.

- Teraz albo nigdy - dodał były wiceminister.

Podwyżek nie da się uniknąć

Wojciech Jakóbik, ekspert i redaktor naczelny portalu BiznesAlert w rozmowie z Faktem stwierdził, że podwyżki są nie do uniknięcia.

- W całej Europie ceny energii rosną ze względu na rosnące koszty uprawnień do emisji CO2, które przekładają się na wyższe ceny energii w krajach, które dalej emitują dwutlenek węgla. Szczególnie w krajach, które emitują go dużo, a Polska emituje go bardzo dużo, bo nadal 70 proc. energii wytwarza z węgla. Możliwe są jakieś kosmetyczne zmiany, natomiast trend wzrostowy będzie się utrzymywał. Szansą jest jedynie transformacja energetyczna, na którą chcemy wydać miliardy złotych - wyjaśnił ekspert.

Fakt zapytał Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jakie jest stanowisko resortu w sprawie nieuniknionych podwyżek. Ministerstwo zdradziło, że pracuje nad rekompensatami dla najuboższych Polaków, a pierwsze propozycje mają być przedstawione jeszcze połowie tego roku.

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

ING, Pekao i wiele innych banków już zapowiedziało utrudnienia. Lepiej przygotować gotówkę

Czytaj więcej >

Finanse

Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce

Czytaj więcej >
Banknoty 200 zł

Finanse

Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus. Konieczny dla zachowania ciągłości wypłat

Czytaj więcej >
Pieniądze w portfelu

Finanse

Płaca minimalna szykowana do potężnego wzrostu. Rząd zapowiada dwa terminy waloryzacji

Czytaj więcej >
dotacja

Finanse

Jest zgoda na 3,9 miliarda złotych. Z Unii Europejskiej płyną pieniądze dla polskich rolników

Czytaj więcej >