BiznesINFO.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prezydent podpisał ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę czasowo obniżającą akcyzę na prąd i paliwa, oraz czasowo znoszącą podatek od sprzedaży detalicznej paliw – poinformowała w sobotę Kancelaria Prezydenta RP.

Ustawa przewiduje czasową obniżkę stawek akcyzy na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe - olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG już od 20 grudnia, obniżone stawki zmienią się 1 stycznia 2022 r.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców. Od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. ustawa wyłącza sprzedaż paliw z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej. Ustawa przewiduje także, iż sprzedawcy paliw oraz energii elektrycznej odbiorcy końcowemu będą zobowiązani w czytelny sposób poinformować klientów o wprowadzonych obniżkach.

Ceny energii i tak wzrosną

Ustawa może jednak niewiele dać, ponieważ w przeddzień podpisania jej Urząd Regulacji Energetyki ogłosił nowe taryfy za energię dla gospodarstw domowych. Cena samej energii elektrycznej wzrośnie aż o 37 proc. Ostatecznie łączny rachunek za prąd pójdzie w górę o 24 proc., co dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznacza wzrost o ok. 20 zł miesięcznie.

Tagi:

Podobne artykuły

Energetyka

Dodatek węglowy. Czy wsparcie będzie miało miejsce również w 2023 roku
Czytaj więcej >

Energetyka

Rosja twierdzi, że nad Polskę nadciąga zagrażająca życiu chmura radioaktywna
Czytaj więcej >

Energetyka

Obajtek: "Chcemy rozwijać zeroemisyjne źródła energii. Musimy budować elektrownie gazowe"
Czytaj więcej >

Energetyka

Mieszkaniec Wrocławia zgodził się na ofertę z gwarancją stałej ceny. Musi zapłacić dwa razy wyższy rachunek za prąd
Czytaj więcej >

Finanse

Nie zostało Ci wiele czasu na złożenie dokumentu. Przegapisz termin i zapłacisz krocie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska na czele innowacyjnych rozwiązań. Pierwsza na świecie tego typu instalacja działa właśnie u nas
Czytaj więcej >
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl , money.pl i wroclaw.pl . Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]