Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Prezydent podpisał ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd
Joanna Leja
Joanna Leja 18.12.2021 01:00

Prezydent podpisał ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd

Ważne
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę czasowo obniżającą akcyzę na prąd i paliwa, oraz czasowo znoszącą podatek od sprzedaży detalicznej paliw – poinformowała w sobotę Kancelaria Prezydenta RP.

Ustawa przewiduje czasową obniżkę stawek akcyzy na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe - olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG już od 20 grudnia, obniżone stawki zmienią się 1 stycznia 2022 r.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców. Od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. ustawa wyłącza sprzedaż paliw z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej. Ustawa przewiduje także, iż sprzedawcy paliw oraz energii elektrycznej odbiorcy końcowemu będą zobowiązani w czytelny sposób poinformować klientów o wprowadzonych obniżkach.

Ceny energii i tak wzrosną

Ustawa może jednak niewiele dać, ponieważ w przeddzień podpisania jej Urząd Regulacji Energetyki ogłosił nowe taryfy za energię dla gospodarstw domowych. Cena samej energii elektrycznej wzrośnie aż o 37 proc. Ostatecznie łączny rachunek za prąd pójdzie w górę o 24 proc., co dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznacza wzrost o ok. 20 zł miesięcznie.