BiznesINFO.pl
Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki speaks with the media as he departs at the end of the first day of the EU summit at the European Council building in Brussels on May 24, 2021. - European Union leaders take part in a two day in-person meeting to discuss the coronavirus pandemic, climate and Russia. (Photo by Francisco SECO / POOL / AFP)

EAST NEWS, Francisco SECO/POOL/AFP

Premier zwrócił się do przedsiębiorców. Odradził im wprost przenoszenie biznesu do Czech

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki uspokaja polskich przedsiębiorców i przestrzega przed przenoszeniem biznesu do Czech. Argumentuje, że po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu, koszty prowadzenia działalności w naszym kraju będą identyczne jak w Czechach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak premier odniósł się do sprawy przedsiębiorców

  • Jakich argumentów użył

Premier z apelem do przedsiębiorców

Po ogłoszeniu postulatów Polskiego Ładu, przedsiębiorcy zaczęli masowo zgłaszać się do prawników po to, aby przenieść swój biznes do Czech. Zdaniem przedsiębiorców, prowadzenie biznesu u południowych sąsiadów jest tańsze.

Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli. Szef rządu podkreślił, że po wprowadzeniu zmian Polskiego Ładu w życie, koszty prowadzenia działalności gospodarczej w kraju będą niższe.

Przypomnijmy, że Polski Ład zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, z którego nie skorzystają przedsiębiorcy rozliczający się liniowo, podwyższenie II progu podatkowego do 120 tys. złotych. Zmiany obejmą również składkę zdrowotną - nie będzie można odliczyć jej od podatku, a uiszczana będzie liniowo, a nie ryczałtowo jak dotychczas.

Premier tłumaczy Polski Ład przedsiębiorcom

Premier podkreślił, że mimo Polskiego Ładu, koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce wciąż będą niższe niż w Niemczech i na Słowacji. Dodał, że w Polsce za biznes zapłacimy tyle samo, ile w Czechach.

Premier dodał, że obecnie wielu przedsiębiorców rozlicza się według różnych systemów. Na zmianach mają skorzystać przede wszystkim podatnicy rozliczający się według progów 17 proc. i 32 proc.

Mateusz Morawiecki wskazywał, że w Polsce są bardzo dobre warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy rozliczający się liniowo mogą skorzystać z estońskiego CIT-u, a także udogodnień podatkowych, np.: IP BOX.

Premier dodał, że dowodem na to jest zainteresowanie zagranicznych firm polskim rynkiem.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

pixabay, Fz

Loteria dla zaszczepionych ma przekonać Polaków. Do wygrania nawet 1 mln zł

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >