BiznesINFO.pl Polska i Świat Będą pożyczki dla zadłużonych. ARiMR ogłosił zasady przyznawania, wiadomo kto może liczyć na dodatkowe wsparcie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Będą pożyczki dla zadłużonych. ARiMR ogłosił zasady przyznawania, wiadomo kto może liczyć na dodatkowe wsparcie

11 lipca 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Pożyczka z ARiMR wyniesie nawet 5 mln zł

We wtorek (07.07) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła zasady przyznawania pożyczek dla zadłużonych rolników. Pieniądze ARiMR mają pomóc w restrukturyzacji zadłużenia powstałego w wyniku prowadzenia działalności rolniczej. Kwota pożyczki może wynieść nawet 5 mln złotych. "Pożyczka może zostać udzielona na 15 lat, a jej oprocentowanie zmienne wynosi na ten moment 4,98 proc." - podaje gazeta.pl.

Oprocentowanie pożyczki jest zmienne i ustala się je w oparciu o stopę bazową opublikowaną przez Komisję Europejską. Jak dowiadujemy się z pisma ARiMR, do uzyskania pożyczki konieczne jest wniesienie wkładu własnego w wysokości 25% kosztów restrukturyzacji dla mikroprzedsiębiorców oraz małych przedsiębiorców i 40% kosztów restrukturyzacji dla średnich przedsiębiorców. ARiMR może udzielić pożyczki do 31 grudnia 2021 roku.

Komu przysługuje pożyczka z ARiMR?

Pożyczka z ARiMR nie przysługuje jednak każdemu. "Pomoc dotyczy tylko i wyłącznie mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą rolniczą działalność od co najmniej trzech lat. Kolejne obwarowanie dotyczy sytuacji finansowej pożyczkobiorcy, gdyż przysługuje ona tylko wtedy, gdy znajduje się on w trudnej sytuacji, a także jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów ustawy z 2003 roku Prawo upadłościowe" - podaje gazeta.pl.

Pomoc może być udzielona temu samemu podmiotowi tylko raz w ciągu dziesięciu lat. Pożyczka udzielana jest na spłatę długów powstałych przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Nie przysługuje ona gospodarstwom rolnym znajdującym się w stanie likwidacji lub upadłości. Zadłużenie spłacane dzięki pożyczce nie może wynikać z działalności pozarolniczej danego gospodarstwa, takiej jak przetwarzanie i wprowadzanie produktów rolnych do obrotu. Ponadto pożyczka nie może być łączona z innymi formami pomocy, np. " z pomocą w formie dopłat do oprocentowania kredytów restrukturyzacyjnych z linii KR".

Jak dowiadujemy się z pisma ARiMR, restrukturyzacja danego przedsiębiorstwa może obejmować:

"1) reorganizację i racjonalizację działalności beneficjenta w celu zwiększenia jego wydajności obejmującą zazwyczaj wycofanie się z działalności przynoszącej straty,

  1. restrukturyzację istniejącej działalności, która może odzyskać konkurencyjność,

  2. dywersyfikację w kierunku nowych i rentownych rodzajów działalności,

  3. restrukturyzację finansową w formie zastrzyków kapitałowych dokonywanych przez nowych lub istniejących udziałowców,

  4. redukcję zadłużenia przez istniejących wierzycieli." [ARiMR]

Aby uzyskać pomoc, należy przedstawić plan restrukturyzacji gospodarstwa rolnego, zawierający opis sytuacji panującej w nim przed udzieleniem pomocy, analizę i ocenę stanu ekonomiczno-finansowego przedsiębiorcy, opis działań mających na celu przywrócenie "zdolności do pokrywania kosztów prowadzonej działalności rolniczej oraz spłaty zobowiązań finansowych", jak również źródła finansowania tych działań, harmonogram ich wdrożenia, okres restrukturyzacji, jej spodziewane wyniki oraz - datę sporządzenia planu i podpis przedsiębiorcy.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie