BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polska zostanie światowym liderem recyklingu, takie plany ma m.in. Coca-Cola

22 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Polska ma zostać światowym liderem recyklingu. To plany nie tylko Ministerstwa Środowiska, ale także Miasta Stołecznego Warszawy i Coca-Coli. W stolicy Polski powstaną pierwsze na świecie automaty, które przyjmą aż 5 rodzajów tworzyw.

Walka z odpadami, które mogłyby być powtórnie wykorzystane, a przez zaniedbania niestety nie są, ruszyła pełną parą. W sprawę poprawy czystości i recyklingu tworzyw sztucznych włączyły się władze państwowe, lokalne, fundacje i koncerny. Dalekosiężne plany zakładają uczynienie z Polski lidera w zakresie segregacji odpadów

Rząd wprowadzi kaucję na plastikowe butelki

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, powiedział Super Expressowi, że resort zamierza wprowadzić kaucję na opakowania typu PET. Kaucja ma obowiązywać dla plastikowych butelek oraz innych opakowań z termoplastycznego polimeru, które są odpowiednio oznakowane, właśnie napisem PET.

Wprowadzenie kaucji doprowadzi do wzrostu cen produktów prawdopodobnie o 10 groszy. Jak czytamy w SE klient będzie miał możliwość zwrócenia pustego opakowania w sklepie, w skupie, lub w celowo do tego przeznaczonych automatach, za co będzie mógł odzyskać pieniądze. Automaty mają zostać ustawione w miejscowościach w całej Polsce. Ministerstwo liczy tym samym, że zdecydowanie więcej surowca trafi ponownie do recyklingu. 

Rządowe pomysły związane są z tzw. pakietem odpadowym, który obowiązuje od 4 lipca 2018 roku. Polska ma za zadnie wdrożyć tenże pakiet do 2020 r., a co za tym idzie, odzyskiwać minimum połowę tworzyw sztucznych do 2025 r., a 55% do 2030. Co tyczy się samych plastikowych butelek, to powinien on osiągnąć poziom odzysku w wysokości 90% - o czym mówi Business Insider Polska.  

Warszawa światowym liderem recyklingu

W stolicy - niezależnie od rządowych planów - rusza akcja "Świat Bez Odpadów". Zgodnie z założeniami tejże inicjatywy, do której włączyły się nie tylko władze miasta, ale także Fundacja Nasza Ziemia i Coca-Cola, w różnych miejscach Warszawy ustawione zostaną specjalnie automaty. Na początku ma ich być 10 i będą produkowane przez polską firmę - EcoTech System z Krakowa. Maszyny będą przyjmować produkty z aż pięciu frakcji odpadów (PET, szkło, aluminium, baterie i opakowania po dezodorantach), co oznacza, że będą pierwszymi tego typu na świecie

Jak to będzie działać? 

Automaty EcoTech System będą "zabierały" od nas wszystkie wyżej wymienione produkty i rejestrowały oddane przez każdego materiały na specjalnej aplikacji. W ten sposób będzie zbierać tzw. ECOpunkty, które następnie będziemy mogli wyminić na np. bilety do komunikacji miejskiej, bilety do kina, czy rabaty do restauracji i sklepów wspierających akcje. Jednocześnie wszystkie oddane produkty będą od razu rejestrowane, co znacznie ułatwi liczenie zebranego surowca. 

Coca-Cola także będzie wspierać recykling i zacznie od Polski

Najpotężniejszy koncern produkujący napoje bezalkoholowe, czyli amerykańska Coca-Cola ogłosiła rozpoczącie nowej akcji społecznej o nazwie #NEVERSETTLE, której pierwszym krajem wprowadzenia będzie Polska. Nad Wisłą nazwa tejże kampanii to #WCIĄŻZMIENIAMY - pisze dzisiaj Business Insider. Zaangażowanie społeczne Coca-Coli w recykling plastiku objawia się w tworzeniu produktów całkowicie nadających się do recyklingu, co właściwie Coca-Cola już czyni, a przynajmniej na terenie Polski. 

#WCIĄŻZMIENIAMY ma też ściśle współpracować z projektem ustawiania na terenie Warszawy automatów przyjmujących żużyte tworzywa sztuczne. Jeżeli akcja w stolicy zakończy się powodzeniem, to możemy spodziewać się ustawienia podobnych wynalazków w innych miastach Polski i całego świata. 

undefinedundefined

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >