Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Policja zatrzymała fałszywego adwokata. Przez trzy lata, bez uprawnień, występował przed sądem
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.06.2023 18:12

Policja zatrzymała fałszywego adwokata. Przez trzy lata, bez uprawnień, występował przed sądem

kajdanki policja
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W maju jastrzębscy policjanci zatrzymali 50-latka, który przez trzy lata podszywał się pod adwokata i oszukiwał firmy oraz osoby prywatne. W tym czasie mężczyzna odpłatnie prowadził sprawy karne, cywilne, gospodarcze, materialne, majątkowe oraz wobec osób nieletnich.

Zaczęło się od podrobionego dyplomu

W ubiegłym miesiącu policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 50-letniego jastrzębianina, który podawał się za adwokata i odpłatnie oferował porady prawne oraz możliwość reprezentowania i działania w przed organami ścigania, sądami powszechnymi, a także innymi organami państwowymi. Cały proceder miał trwać trzy lata.

Początków tej historii należy szukać w 2016 roku. Wówczas, jak informuje Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju, mężczyzna przedłożył notariuszowi podrobiony dyplom Szkoły Wyższej, czym wprowadził go w błąd w kwestii autentyczności tego dokumentu. W rezultacie uzyskał uwierzytelnienie jego oryginalności w postaci notarialnego poświadczenia za zgodność z oryginałem kopii okazanego dyplomu.

Adwokat bez uprawnień

W 2017 i 2018 roku mężczyzna próbował wprowadzić w błąd kolejne osoby. Tym razem chodziło o członków Okręgowej Izby Adwokackiej. Jastrzębianin, w celu podejścia do egzaminu adwokackiego, przedstawił notarialne poświadczenie podrobionego wcześniej dokumentu. Wówczas jednak mężczyzna nie zaliczył egzaminu, ale udało mu się to osiągnąć już w 2019 roku. Na podstawie podrobionych dokumentów zdał egzamin adwokacki i uzyskał wpis na listę adwokatów prowadzoną przez Izbę Adwokacką.

50-latek bez uprawnień, występował przed sądem, jako pełnomocnik, podając się za adwokata. Prowadził sprawy karne, cywilne, majątkowe, gospodarcze, materialne, jak i spraw wobec osób nieletnich – informuje KMP w Jastrzębiu-Zdroju.

Mężczyzna ma zakaz opuszczania kraju

Prokuratora postawiła podejrzanemu cztery zarzuty. Mężczyznę objęto policyjnym dozorem i zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe. Nie może również opuszczać kraju. Jak dowiedział się portal slaskibiznes.pl, sprawy prowadzone przez fałszywego adwokata prawdopodobnie nie zostaną anulowane, natomiast ma to jeszcze zostać poddane dyskusji.