BiznesINFO.pl
Policja zyskała nowy gadżet. Teraz będą pilnować porządku z pomocą drona

Marek BAZAK/East News

Policja ma nową broń. Drony pomagają funkcjonariuszom w kontrolach i to skutecznie

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Policja będzie już niedługo miała w swoim zanadrzu całkiem nowy gadżet, przez który nikt nie uniknie kary. Mowa o dronie, dzięki któremu policjanci w łatwiejszy sposób będą mogli wykrywać wykroczenia drogowe, ale nie tylko. Nie poopalasz się już topless w swoim ogródku - policjant będzie mógł ci zrobić zdjęcie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Po co policjantom drony

  • Jak drony pomagają w policji

  • Czego będą dotyczyły kontrole

Policja dostanie drony

Policjanci zyskają niedługo nowy gadżet - drony. Co prawda do tej pory policjanci od czasu do czasu korzystali już z dronów, jednak do tej pory służyły im jako wsparcie w czynnościach operacyjnych, np. podczas zwalczania zorganizowanej przestępczości lub przestępczości narkotykowej, informuje portal prawo.pl. Teraz drony mają posłużyć policjantom w codziennej pracy w wydziale ruchu drogowego.

Drony są już dostępne w większości komend wojewódzkich policji od końca ubiegłego roku, a także w lutym i w marcu. Teraz jednak będą wykorzystywane na dużo większą skalę. W każdej komendzie wojewódzkiej powstały już dwuosobowe zespoły, których zadaniem będzie obsługa dronów.

Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji zdradził w rozmowie z portalem, że nowe gadżety wyposażone są w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym.

Drony mają pozwolić rejestrować zachowanie uczestników ruchu drogowego i pomagać w ujawnianiu wykroczeń, takich jak wyprzedzanie na skrzyżowaniu, czy na pasach.

Policjanci przekazali, że w tej chwili drony wykorzystywane są tam, gdzie jest najniebezpieczniej, a policja ma ograniczony dostęp. Chodzi m.in. o zakręty, czy przejścia dla pieszych, gdzie nie ma świateł.

Operatorzy drona będą stale monitorować sytuację na drodze i jeśli zauważą nieprawidłowości, przekażą informacje do patrolu drogówki, który zajmie się sprawą.

Lecą pierwsze mandaty

Policjanci z lubelskiej drogówki przekazali, że drony spełniają swoje zadanie. Podczas akcji zorganizowanej w ubiegłym tygodniu, przeprowadzono aż 320 kontroli, ujawniono 270 wykroczeń, a 11 dowodów rejestracyjnych zostało zatrzymanych.

Waldemar Dadas biegły z zakresu fonoskopii zwrócił uwagę na istotną kwestię - podczas kontroli policja może zarejestrować osoby, które nie są przedmiotem dochodzenia. Ekspert zauważył, że podczas kontroli może dojść do naruszenia prawa prywatności i wizerunku osób postronnych. Zdaniem biegłego takie elementy powinny zostać doprecyzowane, bo co w przypadku, kiedy kamera zarejestruje, że ktoś na własnej działce opala się topless.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

NBP chce zagwarantować Polakom płatności gotówkowe

Prezes NBP chce obowiązkowych płatności gotówką. Mają znaleźć się w ustawie

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >