BiznesINFO.pl Polska i Świat Polacy mają ogromny problem ze snem. Gospodarka traci na tym miliardy rocznie
Domena publiczna

Polacy mają ogromny problem ze snem. Gospodarka traci na tym miliardy rocznie

19 września 2023
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Niemal co drugi Polak ma problemy ze snem. To gorzej niż w czasie pandemii. Ponadto niewyspani pracownicy generują także spore koszty dla gospodarki.

Co drugi Polak ma problemy ze snem

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez UCE UCE RESEARCH i platformę ePsycholodzy.pl wśród ponad tysiąca dorosłych Polaków, ujawniła, że 49,9% rodaków jest niezadowolonych z jakości swojego snu. Dla porównania w trakcie pandemii deklarowało tak 39,2 proc., zatem widać duży wzrost, czytamy w informacji przesłanej przez redakcję Mondaynews.

Polakom nie daje zasnąć inflacja. W poprzedniej edycji badania na problemy finansowe wskazywało 13,8 proc. badanych, a w tej edycji aż 39,4 proc. Ekspertów wcale to nie dziwi, ponieważ wzrost kosztów życia dotyczy całego społeczeństwa.

Na drugim miejscu Polacy wskazali, że źle śpią przez stres - 37,9 proc.

Gospodarka traci na niewyspanych pracownikach

Skutki niewyspania mocno odczuwa gospodarka. Michał Pajdak, jeden ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl odwołuje się na raport pt. „Dlaczego sen ma znaczenie – ekonomiczne koszty niewystarczającej części snu” Marca Hafnera i współautorów. Winika z niego, że pracownicy śpiący poniżej 6 godz. na dobę zgłaszają średnio o ok. 2,4 p.p. wyższą utratę produktywności niż deklarujący 7-9 godz. Osoby śpiące średnio 6-7 godz. są o ok. 1,5 p.p. bardziej nieproduktywne w stosunku do ludzi przesypiających 7-9 godz.

– Pracownik śpiący krócej niż 6 godz. na dobę traci więc rocznie o ok. 6 dni roboczych więcej niż zatrudniony zgłaszający 7-9 godz. A osobie, która śpi 6-7 godzin, ubywa średnio o ok. 3,7 dnia pracy więcej w skali roku. Odsetek upośledzenia pracy wynosi zatem 2,36% w przypadku snu krótszego niż 6 godz. oraz 1,47% dla czasu spania 6-7 godzin – podkreśla Pajdak.

Michał Pajdak wylicza, ile niewyspanie kosztuje gospodarkę.

-Jeżeli w I kw. br. pracowało w Polsce 16,9 mln osób, 49,9% rodaków zadeklarowało problemy ze snem, a liczba dni pracy wynosi w br. 250, to przy utracie tylko 1% efektywności, czyli 2,5 dnia roboczego, kosztującego pracodawcę średnio 390 zł brutto, gospodarka straci w tym roku w sumie minimum 8,2 mld zł. I to jest najbardziej optymistyczny scenariusz, bo przecież aktywność pracujących Polaków może spaść zdecydowanie bardziej niż tylko o 1% – wylicza Michał Pajdak.

Konsekwencje niewyspania

Problemem jest to, że Polacy często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo niewyspanie wpływa na ich stan. Tymczasem jak komentuje dr Marta Jackowska z Uniwersytetu SWPS, tak duża ilość osób skarżących się na problemy ze snem oznacza większe ryzyko zapadnięcia na groźne choroby, a także zwiększa ryzyko wypadków w pracy i także błędów medycznych. Niewyspani pracownicy zagrażają zatem nie tylko sobie, ale również innym.

Dodatek węglowy w 2023? Jest odpowiedź ministerstwa
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie