BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Zeznanie podatkowe PIT - 37 , rozliczenie podatku dochodowego od osob fizycznych

East News, Zofia i Marek Bazak

Dramat podatników. Wprowadzili korekty do zeznań, ale skarbówka nie zamierza zwracać nadpłat

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Podatnicy zostali wpędzeni przez fiskus w spiralę nadpłaty, której ten nie chce im teraz zwrócić. Skarbówka nie chce słyszeć o tym, że zwróci nadpłatę podatnikom wprowadzonym przez nią w błąd.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega pułapka fiskusa

  • Jak wygląda sytuacja podatników

  • Jakie istnieją środki prawne do zażegnania konfliktu

Podatnicy w spirali nadpłaty

Ulga meldunkowa polega na tym, że możemy sprzedać nieruchomość bez podatku, gdy jesteśmy tam zameldowani przez minimum 12 miesięcy. Jednocześnie ulgowicze meldunkowi mają dzisiaj spore problemy z fiskusem.

"Rzeczpospolita" podaje, że ci, którym skarbówka kazała zapłacić podatek przez przeoczenie warunku, wygrywają dzisiaj w sądach administracyjnych. Co więcej nie brakuje osób, które podatek opłaciły, a ich zobowiązanie się przedawniło, jednak skarbówka odmawia im zwrotu nadpłaty.

- Ciągle szukamy skutecznych środków prawnych dla tysięcy pozostałych. Według naszych szacunków rozwiązaniem dla ponad połowy z nich jest uchylenie się od skutków złożonego wcześniej pod wpływem urzędników oświadczenia, jakim było złożenie korekty deklaracji PIT - tłumaczy dziennikowi Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

Linia orzecznicza stoi po stronie podatników, jednakże wciąż mało z nich z tego korzysta. Ekspert wskazuje także na to, że podatnicy żądają zwrotu nadpłaty, ponieważ nie minął termin jej przedawnienia, a sami zostali wprowadzeni w błąd. Co więcej, skarbówka nie chce uznać instytucji prawa cywilnego w swoim postępowaniu.

[EMBED-11]

Fiskus nie chce oddać nadpłaty

- Fundacja prowadzi kilkanaście takich postępowań, bo uważamy, że urzędnicy wprowadzali podatników w błąd. A skoro tak, to są uprawnieni do złożenia oświadczenia o uchyleniu się od skutków złożonej pod wpływem błędu korekty - tłumaczy Isański.

Z kolei Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy wyjaśnia, że prawo do korekty jest zawarte w protokole kontroli. Podatnicy bardzo często z niego korzystają, a w efekcie nie znają skutków.

- Podatnik, który czeka na decyzję, nie płaci dobrowolnie i kieruje sprawę na drogę sądową, może finalnie być w lepszej sytuacji. Co do zasady przymusowa egzekucja podatku przerywa bieg przedawnienia. A wniesienie skargi do sądu administracyjnego skutkuje zawieszeniem jego biegu. To daje więcej czasu. Podatnik, który koryguje zeznanie i dobrowolnie zapłaci zaległość - po zmianie np. orzecznictwa - ma zasadniczo tylko pięć lat na odzyskanie pieniędzy - podkreśla Artur Nowak radca prawny, partner w kancelarii DZP Domański Zakrzewski Palinka.

Eksperci zgodnie potwierdzają, że prawo podatkowe to odrębny byt i gałąź prawa. Skarbówka podkreśla, nawet w swoich decyzjach, że prawo cywilne w jej przypadku nie ma zastosowania.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Już niedługo będziemy drugą Japonią

Czytaj więcej >

Finanse

Setki milionów dolarów dla Polski. Kongres USA zatwierdził pomoc

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023

Czytaj więcej >
Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >