BiznesINFO.pl
Pixabay/skyradar

Pixabay/skyradar

Podatek od psa 2021. Kto i do kiedy musi go zapłacić?

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Podatek od psa to opłata, którą muszą przekazywać niektórzy właściciele czworonogów. Za ściąganie należności odpowiada gmina, która ustala również jej stawki. Jedni zapłacą 70 zł, drudzy - 40 zł, a pozostali - wcale.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek od psa

  • Do kiedy trzeba go opłacić

  • Jakie są stawki w poszczególnych gminach

Podatek od psa - uciążliwy obowiązek, ale tylko dla niektórych

Podatek od psa jest pobierany co roku od właścicieli psów. Jest to opłata lokalna, a Ministerstwo Finansów wyznacza tylko jej maksymalną wysokość. Ostateczna decyzja na temat stawki należy do gminy. Są również i takie miejsca, gdzie podatek od psa nie jest pobierany wcale.

W ubiegłym roku maksymalna stawka wynosiła 125,40 zł. W tym roku resort finansów zwiększył górny próg do kwoty 130,30 zł. Jednak żadna z gmin nie zdecydowała się na pobieranie nowej, maksymalnej stawki od właścicieli czworonogów.

Jak wysoki jest podatek od psa w poszczególnych miejscach? Rzeczpospolita podaje, że mieszkańcy Polic są zobowiązani zapłacić za czworonoga 70 zł. To najwyższa stawka w całej Polsce. Na spory wydatek muszą przygotować się także mieszkańcy Inowrocławia i Sopotu - w ich przypadku podatek od psa wynosi 66 zł.

Na mniejszy wydatek narażeni są mieszkańcy Szczecina - 50 zł. Natomiast we Włocławku gmina pobiera 40 zł. Z kolei w Krakowie podatek od psa wynosi 36 zł.

Podatek od psa należy opłacić w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2021 r. Jednak warto pamiętać, że nie każdy jest zobligowany do zapłacenia pełnej stawki podatkowej narzuconej przez gminę.

Jeżeli zwierzę przyszło na świat po 30 czerwca danego roku to właściciel płaci tylko połowę stawki. Czas na dopełnienie tego obowiązku mija w ciągu 2 miesięcy od narodzin zwierzęcia.

Kogo nie dotyczy podatek od psa?

Niektórzy obywatele są odgórnie zwolnieni z obowiązku przekazywania należności od czworonogów. Podatek od psa nie obejmuje niepełnosprawnych, którzy posiadają jednego psa, pod warunkiem, że opłata dotyczy psa asystującego. Poza tym na zwolnienie z należności mogą liczyć osoby powyżej 65. roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe i posiadają jednego psa.

Podatek od psa nie jest pobierany także od personelu dyplomatycznego. Ulga w tym zakresie przysługuje również rolnikom, którzy posiadają maksymalnie dwa psy.

W niektórych gminach na uprzywilejowanej pozycji są także osoby, które przygarnęły zwierzę ze schroniska. Takie zasady obowiązują m.in. w Krakowie i Szczecinie, choć coraz więcej władz miejskich decyduje się na ten krok. Identyczne zasady obejmują w niektórych miejscach również osoby, które posiadają psa z wszczepionym chipem.

Są jednak i takie gminy, które całkowicie zrezygnowały z pobierania opłaty od właścicieli czworonogów. Podatek od psa nie dotyczy m.in. mieszkańców Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Bydgoszczy, Poznania czy Katowic.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

urząd daje możliwość natychmiastowej oceny swojej pracy

Urząd umożliwił ocenę swojej pracy. Już po tygodniu wyniki zaskakują

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >