BiznesINFO.pl Twój portfel Przepisy pozwalają ci płacić mniejszy podatek dochodowy? Uważaj, możesz się nieźle przejechać
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przepisy pozwalają ci płacić mniejszy podatek dochodowy? Uważaj, możesz się nieźle przejechać

14 września 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Podatek dochodowy z 50-proc. kosztem uzyskania przychodu to pojęcia związane z polskim systemem fiskalnym. Dotyczy ono twórców, czyli przede wszystkim artystów, rzemieślników, ale także informatyków. Okazuje się jednak, że aby skorzystać z takiego rozwiązania należy posiadać odpowiednio skonstruowaną umowę, która będzie wyszczególniała honorarium za majątkowe przeniesienie praw autorskich. Coraz więcej osób, ze względu na atrakcyjność tego sposobu naliczania podatku, jest nim zainteresowanych. Zanim jednak rozliczysz swój PIT z uwzględnieniem 50-proc. stawki kosztów uzyskania przychodu sprawdź dokładnie swoją umowę o pracę.

Podatek dochodowy może być mniejszy, kwestia umowy

Co do zasady, to pracownicy rozliczają swoje przychody na podstawie dwóch zryczałtowanych stawek – 250 lub 300 zł, w zależności od miejsca zamieszkania podatnika. Jest jednak pewna grupa zawodowa, artyści i twórcy, którzy ze względu na przeniesienie praw autorskich, a co za tym idzie majątkowych praw do nich, mogą znacząco obniżyć swój podatek. Chodzi o zastosowanie tzw. kosztów autorskich, czyli kosztów na poziomie 50 proc. uzyskanego przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracodawcę. Czy każdy twórca może skorzystać z takiego rozwiązania? Okazuje się, że nie.

"Rzeczpospolita" opisuje sprawę pewnego informatyka, który pracował jako programista, a zajmował się wyłącznie projektowaniem systemów komputerowych. Praca jak najbardziej spełnia charakter pracy twórczej. Czy informatyk miał prawo do rozliczenia zarobku z uwzględnieniem 50-proc. stawki uzyskania przychodu? Teoretycznie tak, ale diabeł tkwi w szczegółach. Fiskus odmówił możliwości takiego rozliczenia. Następnie Sąd Administracyjny utrzymał w mocy decyzję skarbówki. Dlaczego?

DZISIAJ W GRZEJE: 1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł 2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Podatek dochodowy z kosztami 50-proc. uzyskania przychodu rozliczyć można wyłącznie wtedy, gdy umowa wyszczególnia zarobki z tytułu honorarium za przeniesienie praw autorskich. Umowa programisty takiego wyszczególnienia nie zawierała. Fiskus zaznaczył, że podwyższone koszty uzyskania przychodu mają zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy pracownik wytwarza utwór. Aby to zostało spełnione pracownik musi być twórcą i dysponować prawami autorskimi. Najważniejszym jest także, aby umowa o pracę lub inny dokument stwierdzał jaką część wynagrodzenie stanowi honorarium za przeniesie praw autorskich. Programista w swojej umowie takiego zapisu nie miał, zatem decyzją fiskusa nie mógł rozliczyć podatku dochodowego z podwyższonymi kosztami uzyskania przychodu.

Programista nie zgodził się z decyzją skarbówki i skierował sprawę do sądu. Własnie zapadł wyrok. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził podatkową interpretację fiskusa i odrzucił roszczenie pracownika.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie