BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Pieniadze, banknoty i monety

East News, Zofia i Marek Bazak

Rząd planuje po cichu wprowadzać nowe podatki. Niektóre plany ujrzały już światło dzienne

24 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Podatek to słowo przywodzące ciarki na ciele. Przypomnijmy, że rząd opodatkował nawet deszczówkę, a teraz wyciąga ręce po pieniądze przedsiębiorców. - To pogorszy konkurencyjność polskich przedsiębiorstwo wobec zagranicznych podmiotów, mówi jeden z eksper

Podatek przedmiotem prac Sejmu

Jak wskazuje portal Newseria.pl, ponad 40 tys. polskich spółek komandytowych musi mieć na uwadze fakt, że od przyszłego rząd wprowadzi kolejne obciążenia podatkowe. Czemu rząd zdecydował się wprowadzić kolejne podatki?

Działania resortu finansów podyktowane są przede wszystkim planami uszczelnienia systemu podatkowego i walką z optymalizacją podatkową. Z tego powodu spółki komandytowe zostaną obłożone 19 proc. CIT-em. Łącznie wraz z PIT-em da to 34 proc. płaconego podatku.

-  Przedmiotem prac Sejmu jest obecnie ustawa zmieniająca szereg ustaw podatkowych, w tym ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, powiedział w rozmowie z agencją Newseria dr Wojciech Sztuba, doradca podatkowy, partner zarządzający w firmie TPA Poland.

Reforma Ministerstwa Finansów do katalogu podmiotów wpisuje spółki komandytowe, które do tej pory musiały płacić jedynie podatek dochodowy. Zdaniem eksperta jest to bardzo kontrowersyjna sprawa. Czemu resort chce zmian?

Zdaniem resortu to właśnie spółki komandytowe sprzyjają agresywnej międzynarodowej optymalizacji podatkowej. Urzędnicy uważają także, że spółki komandytowe stosują klauzulę obejścia podatkowego. Jak to wygląda w praktyce?

1. 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze2. Ujawniono, ile ma na koncie fundacja Tadeusza Rydzyka. Sumy nie mieszczą się w głowie3. Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie da

Podatek znów zaatakuje firmy

- Zaledwie 0,4 proc. wspólników wszystkich spółek komandytowych to podmioty zagraniczne. Taką liczbę udało się ostatnio ustalić na podstawie twardych danych pochodzących z KRS, mówi Sztuba i podkreśla, że zmiany przede wszystkim uderzą w polskich przedsiębiorców.

- Tego typu opodatkowanie spowoduje, że rentowność netto polskiego biznesu spadnie o ok. 15 proc., gdy tymczasem opodatkowanie podmiotów zagranicznych gospodarujących w Polsce się nie zmieni. Oprócz tego tworzy się ryzyko domiarów podatków za nieprzedawnione okresy historyczne, czyli za lata 2015-2020, co wynika wprost z projektu ustawy, jak również z jego uzasadnienia, wyjaśnił ekspert. Jednakże ustawa może przynieść więcej negatywnych skutków.

Przez ustawę przedsiębiorcy w Polsce mogą zaniechać zakładania spółek komandytowych. Pogorszeniu ulec może także konkurencyjność polskiego kapitału w zestawieniu z zagranicznym kapitałem.

Co więcej, kolejny podatek skutecznie uniemożliwi spółkom rozwój. Newseria wskazuje, że w Niemczech jest bardzo popularne przekazywanie sobie, w drodze sukcesji, spółki z pokolenia na pokolenie. Jak się okazuje, nowe rozwiązania skutecznie zapobiegną także ochronie majątku firmy. Zdaniem eksperta rząd szuka finansowanie deficytu budżetowego i jednocześnie nie chce podnieść innych podatków dla wszystkich obywateli.

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >