PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Pieniadze, banknoty i monety
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 24 Października 2020

Rząd planuje po cichu wprowadzać nowe podatki. Niektóre plany ujrzały już światło dzienne

Podatek to słowo przywodzące ciarki na ciele. Przypomnijmy, że rząd opodatkował nawet deszczówkę, a teraz wyciąga ręce po pieniądze przedsiębiorców. - To pogorszy konkurencyjność polskich przedsiębiorstwo wobec zagranicznych podmiotów, mówi jeden z ekspertów.

Podatek przedmiotem prac Sejmu

Jak wskazuje portal Newseria.pl, ponad 40 tys. polskich spółek komandytowych musi mieć na uwadze fakt, że od przyszłego rząd wprowadzi kolejne obciążenia podatkowe. Czemu rząd zdecydował się wprowadzić kolejne podatki?

Działania resortu finansów podyktowane są przede wszystkim planami uszczelnienia systemu podatkowego i walką z optymalizacją podatkową. Z tego powodu spółki komandytowe zostaną obłożone 19 proc. CIT-em. Łącznie wraz z PIT-em da to 34 proc. płaconego podatku.

- Przedmiotem prac Sejmu jest obecnie ustawa zmieniająca szereg ustaw podatkowych, w tym ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, powiedział w rozmowie z agencją Newseria dr Wojciech Sztuba, doradca podatkowy, partner zarządzający w firmie TPA Poland.

Pod osłoną wczorajszych strajków, Sejm przeforsował niepokojącą ustawę. Dotyczy niemal nas wszystkichPod osłoną wczorajszych strajków, Sejm przeforsował niepokojącą ustawę. Dotyczy niemal nas wszystkichCzytaj dalej

Reforma Ministerstwa Finansów do katalogu podmiotów wpisuje spółki komandytowe, które do tej pory musiały płacić jedynie podatek dochodowy. Zdaniem eksperta jest to bardzo kontrowersyjna sprawa. Czemu resort chce zmian?

Zdaniem resortu to właśnie spółki komandytowe sprzyjają agresywnej międzynarodowej optymalizacji podatkowej. Urzędnicy uważają także, że spółki komandytowe stosują klauzulę obejścia podatkowego. Jak to wygląda w praktyce?

Władza najpierw prosiła, ale w nocy zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz. Starsi ludzie praktycznie uwięzieni w domach, tylko parę wyjątkówWładza najpierw prosiła, ale w nocy zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz. Starsi ludzie praktycznie uwięzieni w domach, tylko parę wyjątkówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze
2. Ujawniono, ile ma na koncie fundacja Tadeusza Rydzyka. Sumy nie mieszczą się w głowie
3. Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie da

Podatek znów zaatakuje firmy

- Zaledwie 0,4 proc. wspólników wszystkich spółek komandytowych to podmioty zagraniczne. Taką liczbę udało się ostatnio ustalić na podstawie twardych danych pochodzących z KRS, mówi Sztuba i podkreśla, że zmiany przede wszystkim uderzą w polskich przedsiębiorców.

- Tego typu opodatkowanie spowoduje, że rentowność netto polskiego biznesu spadnie o ok. 15 proc., gdy tymczasem opodatkowanie podmiotów zagranicznych gospodarujących w Polsce się nie zmieni. Oprócz tego tworzy się ryzyko domiarów podatków za nieprzedawnione okresy historyczne, czyli za lata 2015-2020, co wynika wprost z projektu ustawy, jak również z jego uzasadnienia, wyjaśnił ekspert. Jednakże ustawa może przynieść więcej negatywnych skutków.

Pobierasz rentę z ZUS? Ostatni dzwonek na złożenie dokumentu, inaczej stracisz pieniądzePobierasz rentę z ZUS? Ostatni dzwonek na złożenie dokumentu, inaczej stracisz pieniądzeCzytaj dalej

Przez ustawę przedsiębiorcy w Polsce mogą zaniechać zakładania spółek komandytowych. Pogorszeniu ulec może także konkurencyjność polskiego kapitału w zestawieniu z zagranicznym kapitałem.

Co więcej, kolejny podatek skutecznie uniemożliwi spółkom rozwój. Newseria wskazuje, że w Niemczech jest bardzo popularne przekazywanie sobie, w drodze sukcesji, spółki z pokolenia na pokolenie. Jak się okazuje, nowe rozwiązania skutecznie zapobiegną także ochronie majątku firmy. Zdaniem eksperta rząd szuka finansowanie deficytu budżetowego i jednocześnie nie chce podnieść innych podatków dla wszystkich obywateli.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wczorajszy protest mijał wiele starszych osób. Nie takich reakcji spodziewali się demonstranci
  2. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  3. Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem
  4. Trzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producenta
  5. W Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwić
  6. Genialny Robert Lewandowski. Znowu dominował, Eintracht na kolanach, trzy bramki Polaka
  7. Niesamowicie skuteczny, przeciwzapalny syrop miętowy nie ma sobie równych. Zalety zachwycą każdego

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News