Firmy dostały pomoc, teraz będą musiały zapłacić od niej podatek
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 4 Października 2020

Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa

Zła wiadomość dla przedsiębiorstw korzystających z dofinansowania do cen prądu. Fiskus doszedł do wniosku, że tego typu pomoc oznacza przychód, co z kolei oznacza konieczność zapłacenia podatku.

Dostali pomoc, teraz zapłacą podatek

Otrzymali od rządu dofinansowanie do cen prądu, teraz muszą zapłacić podatek. O niemiłej niespodziance, jaką zgotował firmom korzystającym z takiej pomocy Urząd Skarbowy informuje “Rzeczpospolita”. Fiskus po długich wahaniach doszedł do wniosku, że dopłata oznacza przychód, co wiąże się z koniecznością zapłaty 19 proc. daniny. Takie stanowisko znalazło się w przywołanej przez dziennik najnowszej interpretacji skarbówki wydanej w sprawie spółki z branży piekarniczej, która złożyła rozpatrzony pozytywnie wniosek o dopłatę (otrzymała wypłatę zakwalifikowaną jako pomoc de minimis).

Spółka, jak pisze gazeta chciała się upewnić, czy w związku z otrzymaną pomocą powinna rozliczyć się ze skarbówką. Przedstawiciele firmy byli przekonani, że nie muszą płacić podatku, gdyż art. 12 ust. 4 ustawy o CIT zakłada, że do przychodów nie zalicza się nieodpłatnych lub częściowo nieodpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa w ramach programów rządowych (dofinansowanie opracowała i ogłosiła Rada Ministrów, więc stanowi program rządowy). Należy podkreślić, że jeszcze w kwietniu tego roku sama skarbówka zajmowała podobne stanowisko, tyle, że potem korzystna dla podatników interpretacja zniknęła z bazy.

Ekspert nie ma wątpliwości. Zaleca ponowny mini-lockdownEkspert nie ma wątpliwości. Zaleca ponowny mini-lockdownCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Emerytura jak najszybciej. Niepokojące dane pokazują co może nas czekać
2. Gazeta Wyborcza: Szumowski przyłapany. Złamał obowiązujący zakaz?
3. Świetne wieści od ekspertów PKO BP. Polacy mają powody do radości

Po kilku miesiącach fiskus zajmuje diametralnie inne stanowisko niż pół roku temu, co potwierdza opinia dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, iż w ustawie o CIT nie ma żadnego przepisu, który zwalniałby dofinansowanie z podatku, a celem ustawodawcy było jedynie zniwelowanie negatywnych skutków szybkiego wzrostu cen energii elektrycznej. Uznano również, że gdyby dopłata została zwolniona z CIT, wówczas przedsiębiorca miałby nieuzasadnioną podwójną korzyść"

- Otrzymaną kwotę środków pieniężnych spółka zobowiązana jest uznać za przychód podatkowy w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT - przywołuje interpretację fiskusa “Rzeczpospolita”.

Eksperci krytykują

Stanowisko skarbówki krytykują eksperci. – Interpretacja może prowadzić do absurdalnej sytuacji. Przedsiębiorcy otrzymują bowiem rekompensatę za wzrost cen energii, od której muszą zwracać 19 proc. podatku. Gdyby w ustawie znalazł się przepis dotyczący zwolnienia rekompensaty z podatku, sytuacja byłaby jasna, tymczasem tego elementu zabrakło – komentuje w rozmowie z gazetą Rafał Dostatni, doradca podatkowy w kancelarii CMS, dodając, że najwyraźniej przyjęto założenie, że nieodpłatne świadczenia finansowane z budżetu państwa mogą mieć tylko charakter niepieniężny.

Ci w domach zapłacą 900, w mieszkaniach po 700. Nowa opłata ma być nie do uniknięciaCi w domach zapłacą 900, w mieszkaniach po 700. Nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Przybylska odeszła 6 lat temu. Siostra artystki pokazała niepublikowane wcześniej zdjęcie, poruszające
  2. Jak wyglądały ostatnie godziny życia Macieja Aleksiuka? Rekonstrukcja wydarzeń
  3. Rząd dał ci dofinansowanie? Teraz zabierze podatek
  4. Robert Lewandowski wycofuje się z kontrowersyjnej inwestycji. Szemrany wspólnik nie pomagał
  5. Nie ma znaczenia czy mieszkasz w domu czy mieszkaniu. Od kwoty nowej opłaty zrobi Ci się słabo
  6. Opuszczony salon samochodowy a w środku same perełki. Widok zachwyci niejednego sympatyka motoryzacji
Niewielu wie, a podatek już z wyższą stawką. Od czwartku płacisz więcej za akcyzęNiewielu wie, a podatek już z wyższą stawką. Od czwartku płacisz więcej za akcyzęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News