BiznesINFO.pl Polska i Świat Pociągiem z Warszawy do Wrocławia dojedziemy w 2 godziny? Wszystko za sprawą jednej inwestycji
PxHere/CC0

Pociągiem z Warszawy do Wrocławia dojedziemy w 2 godziny? Wszystko za sprawą jednej inwestycji

24 września 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

W ramach budowy CPK ma powstać sieć kolei dużych prędkości. Pierwsi pasażerowie, którzy w 1 godzinę i 55 minut dotrą z Warszawy do Wrocławia mają swoją podróż odbyć już za 7 lat. Właśnie ruszyły prace przy inwentaryzacji przyrodniczej terenów, którymi mają zostać poprowadzone tory.

Pociąg pojedzie ekspresowo, ale póki co jest pastwisko

– Działamy zgodnie z planem, naszym celem jest dotrzymanie zadeklarowanych harmonogramów. Ruszające właśnie inwentaryzacje przyrodnicze oznaczają dla CPK rozpoczęcie procedury inwestycyjnej. To ważny etap, który pozwoli spółce CPK pozyskać dane na potrzeby postępowania środowiskowego – mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK cytowany przez portal WrocLife.pl. Dziennikarze z lokalnego medium informują również, że inwentaryzacja przyrodnicza ma na celu określenie, czy na terenie planowanej inwestycji nie ma elementów środowiska, które są chronione, zagrożone lub rzadkie. Jest to ponadto ważna część uzyskania decyzji środowiskowej.

– Inwentaryzacje przyrodnicze polegają na obserwacji i katalogowaniu istotnych elementów fauny i flory. Oczywiście, są to badania nieinwazyjne, które nie będą generować uciążliwości dla mieszkańców. To w ich interesie przeprowadzamy inwentaryzacje przyrodnicze. Naszym celem jest, żeby nowe linie kolejowe były jak najmniej uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak też  dla przyrody – wskazywał cytowany przez Wroc Life prezes spółki CPK, Mikołaj Wild.

Prace prowadzone są na tzw. szprysze kolejowej nr 9 od Warszawy, przez CPK do Łodzi, Sieradza, Wrocławia, Wałbrzycha i granicy polsko-czeskiej. Dzięki inwestycjom w KDP czas przejazdu z Warszawy do Łodzi ma wynosić 45 minut, a z Warszawy do Wrocławia jedynie 1 godzinę i 55 minut. Pierwszy pociąg z pasażerami ma pojechać w 2027 roku.

Inwestycje kolejowe związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym to aż 1800 km nowych linii kolejowych, które mają zostać oddane do 2034 roku. Mają one zapewnić dojazd z większości terytorium Polski do nowego lotniska w maksymalnie 2,5 godziny.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie