BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Plan urlopów a obowiązek złożenia wniosku o urlop

11 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Na pracodawcy ciąży obowiązek sporządzenia planu urlopów dla pracowników w danym roku kalendarzowym. To wymóg jaki na pracodawce nakłada Kodeks Pracy. Urlopy pracownicze mogą dzielić się na zaległe, bieżące i uzupełniające. W kategorię planowanych urlopów

Przed dokładnym zaplanowaniem urlopów należy wiedzieć kilka bardzo istotnych rzeczy. Te najważniejsze, które reguluje Kodeks Pracy wymienimy poniżej. 

Plan urlopów

Pracownikowi za rok pracy przysługuje 14 pełnych dni urlopu, które powinny być realizowane nieprzerwanym ciągiem. Oczywiście jeżeli pracownik złoży wniosek o zmianę tych dni i będzie wolał podzielić ten okres, to oczywiście może porozumieć się w tej sprawie z pracodawcą. Jeżeli jednak pracownik w ogóle nie wystąpi o urlop, to obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić mu co najmniej 14 dni nieprzerwanego urlopu w wybranym przez siebie terminie. 

Plan urlopów powinien być rozpisany przed okresem, którego dotyczy. To w praktyce znaczy tyle, że w przygotowywanym na rok planie urlopowym, powinien on być przygotowany już 31 grudnia roku uprzedzającego. 

W planie urlopowym trzeba przewidzieć także miejsce dla pracowników nowych, którzy dopiero zaczynają swoją pierwszą pracę. Nawet jeśli nie mają jeszcze praca do 14 dni urlopu, to należy zaplanować il należyty urlop w planach urlopowych. Również dla tych zatrudnionych na czas określony. 

Bardzo ważne jest także pamiętać o osobach powracających z urlopów: bezpłatnych, macierzyńskich i wychowawczych. Osoby te także muszą mieć zagwarantowane prawo do zrealizowania urlopu. 

Rotacja terminów urlopowych 

Bardzo ważną zasadą jest także to, aby w okresie najbardziej popularnym wakacyjnie następowała rotacja pracowników. Tak aby każdy pracownik co ileś lat mógł skorzystać z przerwy w najbardziej dogodnych terminach wakacyjnych. Jest to tzw. rotacja terminów urlopowych, która zapobiega dyskryminacji pracowników. 

Kiedy nie trzeba układać planu urlopów? 

Plan urlopów nie jest obowiązkiem dla pracodawcy jeżeli w zakładzie pracy nie działa żadna orgaznizacja związkowa zrzeszająca pracowników. Zdarzają się tez i takie przypadki, że związkowcy dogadują się z zarządami firm i wspólnie podejmują decyzję, że zakłada pracy nie będzie ustalał konkretnego grafiku urlopowego. 

Komu przysługuje urlop wypoczynkowy? 

Urlop wypoczynkowy przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. W planie urlopowym powinno się uwzględnia także kobiety wracające z urlopu macierzyńskiego i wystepujące bezpośrednio po tym okresie o urlop wypoczynkowy, a także ojcom, którzy z takich urlopów wracają. 

Czy wniosek o urlop jest obowiązkowy by go otrzymać? 

To zależy już od zakładu pracy. Czasem zdarza się tak, że w zakładzie pracy to tylko sporządzony plan urlopów jest wystarczającym dokumentem, nie potrzeba więc składać dodakowych wniosków, a jedynie uzgodnić z twórcami harmonogramu kiedy mam zamiar urlop zrealizować. Jeżeli zakład pracy wymaga inaczej, to należy wtedy składać osobny wniosek o urlop na piśmie. 

undefined

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >