Dyskusje wokół płacy minimalnej to już przeszłość?
Wikipedia/Laleczki
Autor Radosław Święcki - 28 Marca 2020

Płaca minimalna będzie zależeć jedynie od decyzji rządu. RDS już całkowicie poddana władzy

Płaca minimalna ustalana między rządem a partnerami społecznymi to już przeszłość? Po decyzji jaką w nocy podjął Sejm Rada Dialogu Społecznego może stać się ciałem całkowicie marginalnym.

Płaca minimalna bez dyskusji?

Płaca minimalna to jeden z najważniejszych obszarów dyskusji między rządem a partnerami społecznymi (pracodawcy, związki zawodowe) skupionymi w Radzie Dialogu Społecznego.

Jak mówią przepisy: „Rada Ministrów do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Projekt musi zaopiniować strona społeczna”.

Możliwe ograniczenia swobód obywatelskich i wprowadzenie cenzury. Władza ma w rękach kilka narzędziMożliwe ograniczenia swobód obywatelskich i wprowadzenie cenzury. Władza ma w rękach kilka narzędziCzytaj dalej

W sytuacji braku osiągnięcia wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej ustala rząd poprzez rozporządzenie. Brak porozumienia w tej kwestii mogliśmy zaobserwować chociażby podczas ubiegłorocznej dyskusji wokół wysokości minimalnego wynagrodzenia (związki zawodowe popierały rządowe propozycje, środowiska pracodawców krytykowały). Teraz może się okazać, że ewentualnych dyskusji wokół tej kwestii w ogóle nie będzie.

Dlaczego? Okazuje się, że w przygotowanej przez rząd specustawie (znanej bardziej jako tzw. tarcza antykryzysowa) znalazła się nowela ustawa o Radzie Dialogu Społecznego. Została ona przegłosowana przez Sejm w trakcie nocnego posiedzenia z piątku na sobotę. Ten szokujący zapis przyćmiła jednak sprawa zmiany ordynacji wyborczej, choć marginalizacja RDS jest również niebezpieczna.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Media: Nie żyje 21-latka zakażona koronawirusem. Nie miała żadnych schorzeń

- W czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemiologicznego albo stanu epidemii Prezes Rady Ministrów jest organem uprawnionym do odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej na wniosek tych organizacji lub bez tego wniosku – czytamy w przegłosowanej przez Sejm poprawce.

Zmiany mają ukarać pracodawców za krytykę tzw. tarczy antykryzysowej?

Publicysta "Gazety Wyborczej" Leszek Kostrzewski sugeruje, że rząd zdecydował się na takie posunięcie z powodu krytyki tarczy antykryzysowej ze strony środowiska pracodawców, ale też Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ).

Przyjęte przez Sejm rozwiązanie krytykuje w rozmowie z "Wyborczą" Kuba Giedrojć z Konfederacji Lewiatan.

- Rada jest dziś ostatnim miejscem gdzie toczy się dialog przedstawicieli pracowników i przedsiębiorców z rządem. Ma ustawowe uprawnienia do konsultowania ustaw. Jeżeli przyjęty przepis wejdzie w życie, premier będzie mógł de facto rozmawiać tylko z tymi, których do rozmów wybierze. Oznaczać to będzie likwidację jakiejkolwiek, rzetelnej współpracy związków zawodowych i organizacji pracodawców z rządem. I dzieje się to w momencie, gdy premier apeluje o wspólne działanie w tej wyjątkowej sytuacji – komentuje Giedrojć.

Radę Dialogu Społecznego w obecnej formule tworzą: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja Lewiatan, Związek Rzemiosła Polskiego, Business Centre Club i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, a także NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.

Wprowadzono zakaz zwalniania pracowników. Jeden kraj postawił na radykalne rozwiązanieWprowadzono zakaz zwalniania pracowników. Jeden kraj postawił na radykalne rozwiązanieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśleli, że to mały szczeniak. Pojechali do schroniska, tam dowiedzieli się, co to za zwierzak
  2. Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News