BiznesINFO.pl
Gazociąg polsko-litewski

East News

PGNiG wypełni całą dostępną przepustowość Baltic Pipe

19 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Podczas czwartkowej konferencji podsumowującej półrocze PGNiG, spółka poinformowała o zakontraktowanych dostawach gazu przez Baltic Pipe. Dostawy gazu z Norwegii wraz z własnym wydobyciem będą wystarczające do wypełnienia w 100 % zarezerwowanych mocy w gazociągu Baltic Pipe, poinformował wiceprezes PGNiG Przemysław Wacławski.

Kontrakty na gaz

PGNiG zawarła kontrakty z kilkoma producentami i firmami aktywnymi na norweskim szelfie. Jedną z firm jest francuski koncern paliwowy Total, jeden z największych na świecie, wart ok.137 mld euro.

— Wszystko wskazuje na to, że w IV kwartale rurociąg ten będzie działał, nie na 100 proc. mocy, ale na 30-38 proc. My ten poziom wypełnimy w całości, to będzie szacunkowo około 800 mln m sześc. — powiedział Przemysław Wacławski, wiceprezes PGNiG ds. finansowych. Zapewnił również, że mamy zabezpieczone dostawy gazu na najbliższy sezon grzewczy i gazu w zimie nie zabraknie. 

W trakcie konferencji nie podano, jaki wolumen gazu został zakontraktowany na przyszły rok. Wacławski tłumaczył, że PGNiG prowadzi aktualnie rozmowy z co najmniej kilkoma podmiotami na Szelfie i na razie nie podaje informacji o dostawach w przyszłym roku. 

 Podczas konferencji wiceprezes ds. strategii i regulacji Artur Cieślik przypomniał, że od września wchodzi w życie ustawa o bezpieczeństwie gazowym. Dzięki niej PGNiG będzie mieć zabezpieczony kapitał obrotowy, co jest istotne w warunkach obecnego kryzysu. 

Kluczowy gazociąg

Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 roku. Uruchomienie gazociągu nastąpi w październiku br., Baltic Pipe będzie miał przepustowość rzędu 203 mld m3 rocznie.

PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego w Polsce. Aktualnie spółka ma udziały w 59 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i prowadzi wydobycie z 14 złóż.

Niedawno PGNiG ogłosiło odkrycie nowego złoża gazu i ropy na Morzu Norweskim i prowadzi dalsze poszukiwania. Jak podkreśliła prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak, eksploatacja złóż w Norwegii ma strategiczne znaczenia również w kontekście wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Tagi:

gazPGNiG

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Czytaj więcej >

Energetyka

Ważny projekt trafił do Sejmu. Rząd chce ograniczyć wzrost cen dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen zainwestuje w Gdańsku dwa miliardy złotych. Powstaną kluczowe inwestycje

Czytaj więcej >
Węgiel

Energetyka

Dystrybucja węgla przez gminy. Mateusz Morawiecki nie wyklucza takiej opcji kolejnej zimy

Czytaj więcej >
Wiatraki

Energetyka

Rząd nie zamierza wracać do patologii w kontekście ustawy wiatrakowej

Czytaj więcej >
Seniorzy mogą otrzymać również zasiłek dla niezdolnych do pracy

Energetyka

Dodatek na paliwo. Zaoszczędzisz prawie 4000 zł

Czytaj więcej >