BiznesINFO.pl
PGE Obrót ostrzega przed oszustami

Pixinio

PGE Obrót ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS. Ty też mogłeś dostać

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:


PGE obrót ostrzega klientów przed oszustami. Wysyłają oni wiadomości SMS z wezwaniem do zapłaty, informując, że w przypadku braku uregulowania należności nastąpi wstrzymanie dostaw energii. Spółka apeluje o ostrożność i radzi, by weryfikować informacje przekazywane drogą elektroniczną.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • PGE ostrzega klientów przed oszustami

  • Jaką przestępcy obrali metodę działania

  • Jak zorientować się, że mamy do czynienia z oszustami

PGE Obrót ostrzega klientów

W ostatnich tygodniach coraz częściej informujemy o oszustach podszywających się pod znane instytucje czy firmy. Ich celem zwykle jest przedostanie się do danych jak największej liczby osób dla których e-mail, czy wiadomość z tychże miejsc wydaje się czymś naturalnym. Sukces oszustów zwykle opiera się o to, że ofiary nawet nie podejrzewają, że za wszystkim kryje się działalność przestępcza, która może pozbawić ich niejednokrotnie oszczędności całego życia.

Każde nagłaśnianie tego rodzaju sytuacji ma sens, bo dzięki temu rośnie świadomość społeczna i każdy dwa razy zastanowi się jak otrzyma – wydawać by się mogło – zwykły e-mail od instytucji czy firmy. W ostatnim czasie znani dziennikarze informowali na Twitterze o otrzymaniu wiadomości SMS, rzekomo od spółki InPost, w której proszono ich o kliknięcie w
link, w celu dopłaty do zamówionej paczki.

Okazało się, że wielu internautów otrzymało podobne wiadomości. Jeden z dziennikarzy, na co dzień informujący o tego typu fałszywych SMS-ach, odpisał oszustom, że o wszystkim poinformował policję. Ci zaś podszywają się pod InPost, ale też pod serwisy aukcyjne, banki, ale też sprzedawców energii.

PGE Obrót wydał właśnie komunikat w którym ostrzega klientów przed fałszywymi wiadomościami SMS z wezwaniem do zapłaty. W przypadku braku uregulowania należności ma nastąpić wstrzymanie dostaw energii.

- PGE: Na dzień 23.04 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 10.50 zł – czytamy w treści SMS-a wysyłanego przez oszustów.

W dalszej części wiadomości jest podany link, w który należy kliknąć w celu zapłaty. PGE Obrót apeluje w komunikacie do klientów o zachowanie ostrożności i ignorowanie tego typu wiadomości, a przede wszystkim o to, by pod żadnym pozorem nie klikać w umieszczone w SMS-ie linki.

PGE Obrót apeluje do klientów o weryfikację

Sprzedawca energii radzi klientom, by weryfikować otrzymywane drogą elektroniczną informacje.

- Zarówno elektroniczne Biuro Obsługi Klienta jak i usługa PGE eFaktura pozwalają w każdej chwili sprawdzić podstawowe dane, takie jak np. saldo czy numer konta do opłaty faktury – przypomina w komunikacie spółka.

PGE Obrót informuje również, że na bieżąco monitoruje przypadki fałszywych wiadomości, a strony zawierające fałszywy link są blokowane. Wszelkie przypadki wyłudzeń i oszustw są zgłaszane organom ścigania.

PGE Obrót jak przypomina Polska Agencja Prasowa wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PGE - największej grupy energetycznej i ciepłowniczej w Polsce i jednej z największych firm energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka obsługuje ponad 5 mln klientów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >