BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pesa złapała olbrzymi kontrakt w Czechach. Zarobi miliardy złotych
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:24

Pesa złapała olbrzymi kontrakt w Czechach. Zarobi miliardy złotych

Pesa podpisała kontrakt z Czechami na 2,5 mld zł
flickr/NBP, (CC BY-ND 2.0)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego dotyczy kontrakt, który Pesa podpisała z Czechami

  • Ile warty jest kontrakt

  • Jaka jest historia firmy

Pesa podpisała ogromny kontrakt z Czechami

Pesa podpisała dziś kontrakt ramowy z Ceskimi Drahami na dostawę do 160 spalinowych zespołów trakcyjnych. Wartość kontraktu wynosi 2,5 mld zł. Ponadto bydgoska firma podpisała umowę potwierdzającą na zamówienie pierwszych 33 pojazdów o wartości 514 mln zł. Polskie przedsiębiorstwo ma dostarczyć do Czech pojazdy spalinowe nowej generacji przeznaczone do ruchu regionalnego.

Największe zlecenie od lat

Kontrakt z Czchami to największe zlecenie dla Pesy od kilku lat, podaje portal Forsal. Co ciekawe, o tak duży kontrakt firma musiała walczyć z nną polską spółką - nowosądeckim przedsiębiorstwem Newag. Wcześniej z przetargu wykluczono hiszpańskiego CAF-a, ponieważ oferta nie spełniała podstawowych wymogów.

Nowoczesne pojazdy

Na dostawy 160 pojazdów Pesa ma 8 lat. Pojazdy będą nowej generacji. Ma się w nich znaleźć 115 miejsc siedzących,  przestrzeń dla niepełnosprawnych, klimatyzacja, WiFi oraz gniazdka do ładowania urządzeń mobilnych. Ponadto wszystkie jednostki mają być wyposażone w system sterowania ETCS.

To jednak nie wszystko, pasażerowie, którzy będą przemieszczać się pociągami Pesy mogą spodziewać się jasnego, przestronnego, klimatyzowanego wnętrza z ergonomicznie zaprojektowanymi fotelami, Wi-Fi, gniazdkami elektrycznymi 230 V z portem USB 5 V oraz nowoczesnego systemu obsługi pasażerskiej.

Wszystkie jednostki będą wyposażone w spełniające normy TSI/ PRM ekologiczne toalety w obiegu zamkniętym, z których możliwe będzie korzystanie także w trakcie postoju.

- Chcemy dotrzymać danego władzom regionów i Pragi słowa - eksploatowane do tej pory pociągi nie spełniają już oczekiwań klientów, nie da się w nich również zainstalować systemu ETCS. Będziemy je stopniowo zastępować nowoczesnymi, komfortowymi pojazdami, które mają zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Za pierwsze 33 jednostki zapłacimy prawie 3 mld koron - powiedział Ivan Bednárik, prezes CD. 

- Pierwszy etap kontraktu to zakup 33 jednostek trakcyjnych z silnikiem Diesla przy finansowaniu zabezpieczonym umowami zawartymi z zamawiającymi przewozy regionalne. Poruszające się z prędkością 120 km/h niskopodłogowe pojazdy zagwarantują pasażerom szybszą, wygodniejszą i  bezpieczną podróż.  Od 2023 roku będą one stopniowo wprowadzane do eksploatacji w regionach środkowoczeskim, pardubickim, południowoczeskim, wysoczyńskim i w Pradze - przekazał Jiří Ješeta, członek zarządu CD. 

Pesa - firma z długoletnią tradycją

Firma Pesa funkcjonuje na rynku od 1851 roku. Wówczas zakłady funkcjonowały pod nazwą Ostbahn-Werkstatt-Bromberg (Zakłady Naprawcze Kolei Wschodniej Bydgoszcz). Przez 200 lat zakłady zajmowały się wyłącznie naprawami taboru kolejowego. Po II wojnie światowej Ostbahn-Werkstatt-Bromberg został przekształcony na Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (ZNTK) w Bydgoszczy.

Obecną nazwę firma przyjęła w 2001 roku i od tamtej pory rozpoczęto produkcję pojazdów szynowych – najpierw kolejowych, a w 2005 również tramwajów.

Tagi: Inwestycje