View of patients being treated for COVID-19, at the field hospital of the IESS Hospital Los Ceibos in Guayaquil, Ecuador, on April 13, 2020 during the novel coronavirus pandemic. - With hundreds of bodies left decaying in homes for days due to lack of space in the city's overwhelmed morgues and hospitals, the coronavirus has struck a blow to Ecuador's economic capital Quayaquil, now a symbol of the chaos the pandemic can unleash among Latin America's poor. (Photo by Enrique Ortiz / AFP)
ENRIQUE ORTIZ/AFP/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Kwietnia 2020

Cztery fazy walki z pandemią. W której jest Polska?

Pandemia może być zwalczana w czterech fazach. Naukowcy z American Enterprise Institute przygotowali raport "National Coronavirus Response. A road map to reopening", w którym wyodrębnili cztery etapy walki z pandemią koronawirusa na przykładzie Stanów Zjednoczonych - informuje TVN24.

Pandemia - cztery fazy według AEI

Pierwsza faza walki z pandemią to ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Zamykane są sklepy, restauracje, placówki oświaty i miejsca, gdzie mogą gromadzić się ludzie. Obywatele powinni ograniczyć do minimum wychodzenie z domu.

W tej fazie walki z pandemią bardzo ważne jest przeprowadzanie jak największej liczby testów na obecność wirusa. Takie obostrzenia muszą się utrzymywać do czasu, aż rozprzestrzenianie się wirusa spowolni, czyli przyrost liczby nowych przypadków spłaszczy się, bądź zacznie opadać - informuje TVN24.

Z opisu tej fazy można wywnioskować, że Polska nadal jest na pierwszym etapie walki z pandemią koronawirusa.

ZZZA: 1500 zł netto dla wszystkich dorosłych. Propozycja nie tylko na czas epidemiiZZZA: 1500 zł netto dla wszystkich dorosłych. Propozycja nie tylko na czas epidemiiCzytaj dalej

Druga faza walki z pandemią - stopniowe otwarcie

Na tym etapie walki z pandemią życie może w dużym stopniu wracać do normalności. Placówki oświaty, bary, restauracje i inne miejsca będą powoli otwierane. Należy jednak utrzymać pewne ograniczenia, np. w związku ze zgromadzeniami, dystansem między ludźmi czy zakrywaniem twarzy. Te działania są potrzebne po to, aby pandemia znów nie przyspieszyła.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Jurek Owsiak ostro skrytykowany w TVP za swoją pomoc w walce z epidemią. Odpowiedział jeszcze mocniej

Kwarantanną nadal objęte będą osoby starsze, te zakażone wirusem jak i ci, u których podejrzewa się zakażenie. Testów powinno się robić jeszcze więcej, a miejsca publiczne powinny być regularnie dezynfekowane.

Trzecia faza walki z pandemią

Trzeci etap walki z pandemią polega na stworzeniu systemu ochrony i zniesieniu wszystkich zakazów w momencie, gdy państwo będzie dysponować skutecznymi narzędziami do walki z koronawirusem.

Co to oznacza? Bardziej zaawansowane metody leczenia osób chorych na COVID-19, a także sposoby zapobieganiu przechodzenia infekcji do poważnego stanu. To także etap, który zakłada stworzenie efektywnej i bezpiecznej szczepionki przeciwko wirusowi.

Rząd będzie zdejmował restrykcje. Minister zdrowia podał datęRząd będzie zdejmował restrykcje. Minister zdrowia podał datęCzytaj dalej

Czwarta faza walki z pandemią - przygotowanie na kolejną

Pandemia koronawirusa tylko odsłoniła największe problemy państw w kontekście przygotowania do tak poważnego zagrożenia. Takie zaniedbania, jak np. w służbie zdrowia zbierały się latami i teraz utrudniają efektywną walkę z pandemią. Twórcy raportu uważają, że z tej katastrofy należy wyciągnąć wnioski i odpowiednio przygotować się do kolejnych pandemii.

Będzie to wymagało inwestycji w rozwój medycyny i badania, modernizacji systemu ochrony zdrowia oraz infrastruktury medycznej, która umożliwi wczesne wykrycie i zapobieganie kolejnej epidemii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie wyrzucić maseczki i rękawiczki? Odpowiedź nie jest taka oczywista
  2. Sanepid opublikował miejsca w których Polacy zarażają się wirusem. Wizyty w niektórych nie możesz uniknąć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Europa zamarła, zabrzmiał dzwon, miliony ludzi przeszły ciarki. Niezwykła chwila w rocznicę pożaru perły Francji
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News