BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Cztery fazy walki z pandemią. W której jest Polska?
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:03

Cztery fazy walki z pandemią. W której jest Polska?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Pandemia - cztery fazy według AEI

Pierwsza faza walki z pandemią to ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Zamykane są sklepy, restauracje, placówki oświaty i miejsca, gdzie mogą gromadzić się ludzie. Obywatele powinni ograniczyć do minimum wychodzenie z domu. 

W tej fazie walki z pandemią bardzo ważne jest przeprowadzanie jak największej liczby testów na obecność wirusa. Takie obostrzenia muszą się utrzymywać do czasu, aż rozprzestrzenianie się wirusa spowolni, czyli przyrost liczby nowych przypadków spłaszczy się, bądź zacznie opadać - informuje TVN24.

Z opisu tej fazy można wywnioskować, że Polska nadal jest na pierwszym etapie walki z pandemią koronawirusa.

Druga faza walki z pandemią - stopniowe otwarcie

Na tym etapie walki z pandemią życie może w dużym stopniu wracać do normalności. Placówki oświaty, bary, restauracje i inne miejsca będą powoli otwierane. Należy jednak utrzymać pewne ograniczenia, np. w związku ze zgromadzeniami, dystansem między ludźmi czy zakrywaniem twarzy. Te działania są potrzebne po to, aby pandemia znów nie przyspieszyła.

Kwarantanną nadal objęte będą osoby starsze, te zakażone wirusem jak i ci, u których podejrzewa się zakażenie. Testów powinno się robić jeszcze więcej, a miejsca publiczne powinny być regularnie dezynfekowane.

Trzecia faza walki z pandemią

Trzeci etap walki z pandemią polega na stworzeniu systemu ochrony i zniesieniu wszystkich zakazów w momencie, gdy państwo będzie dysponować skutecznymi narzędziami do walki z koronawirusem.

Co to oznacza? Bardziej zaawansowane metody leczenia osób chorych na COVID-19, a także sposoby zapobieganiu przechodzenia infekcji do poważnego stanu. To także etap, który zakłada stworzenie efektywnej i bezpiecznej szczepionki przeciwko wirusowi.

Czwarta faza walki z pandemią - przygotowanie na kolejną

Pandemia koronawirusa tylko odsłoniła największe problemy państw w kontekście przygotowania do tak poważnego zagrożenia. Takie zaniedbania, jak np. w służbie zdrowia zbierały się latami i teraz utrudniają efektywną walkę z pandemią. Twórcy raportu uważają, że z tej katastrofy należy wyciągnąć wnioski i odpowiednio przygotować się do kolejnych pandemii.

Będzie to wymagało inwestycji w rozwój medycyny i badania, modernizacji systemu ochrony zdrowia oraz infrastruktury medycznej, która umożliwi wczesne wykrycie i zapobieganie kolejnej epidemii.