Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje
Joanna Leja
Joanna Leja 24.01.2022 01:00

Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
Biznes Info

Policja ostrzega przed oszustami, którzy dzwonią głównie do osób starszych i próbują wyłudzić od nich pieniądze. Tym razem stosują metodę „na koronawirusa”.

Na czym polega oszustwo "na koronawirusa"

Nieuczciwi sprzedawcy podszywają się pod instytucje i organizacje zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa i proponują alternatywne metody leczenia oraz „szczepionki”, których tak naprawdę nie ma.

Oferują również sprzedaż maseczek ochronnych, których ceny są bardzo wygórowane. Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupów przez Internet. Warto powstrzymać się przed otwieraniem wiadomości, załączników oraz linków z treściami na temat wykrywania i leczenia koronawirusa. Takie informacje należy sprawdzać na oficjalnych stronach. Innym sposobem działania sprawców jest wchodzenie do mieszkań pod pretekstem sprzedaży środków dezynfekujących, zebrania informacji o osobach, które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną koronawirusem lub powróciły z zagranicy. Oszuści wpuszczeni do domu wykorzystują sytuację i okradają mieszkanie.

Oszuści dzwonią też podając się za członka rodziny, który zachorował na COVID-19 i jest w bardzo złym stanie. Po chwili do rozmowy wkracza rzekomy lekarz, który potwierdza tę sytuację wskazując na pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie. Policja przypomina, że żaden pacjent chory na Covid-19 nie musi płacić za swoje leczenie.

Jak uniknąć oszustwa "na koronawirusa"?

Policja radzi, aby zawsze zachowywać najwyższe środki bezpieczeństwa. Warto pamiętać, aby:

  • Nie wpuszczać do domu osób oferujących sprzedaż maseczek lub środków dezynfekujących – zakupu dokonuj w aptece lub w sprawdzonym sklepie internetowym.

  • Nie kupować od obcych lekarstw i środków farmaceutycznych – zachowaj szczególną ostrożność.

  • W internecie bądźmy ostrożni – sprawdzaj sklepy, które oferują do zakupu środki ochrony osobistej (maseczki, środki dezynfekujące).

  • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie dajmy się zmanipulować.

  • Nie mówmy nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności, jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.

  • Zadzwońmy do innego członka rodziny i upewnijmy się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

  • Nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom. Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.

Przestępcy nie pierwszy raz próbują wykorzystać trwającą epidemię COVID-19. Wcześniej m.in. oferowali 500 zł za wypełnienie ankiety o szczepieniach oraz stworzyli fałszywą stronę, na której można rzekomo otrzymać 300 zł za szczepienie.