Oszuści podszywają się pod pracowników Ministerstwa Finansów
pixabay
Autor Redakcja BiznesInfo - 28 Maja 2020

Ministerstwo ostrzega Polaków. Oszuści podszywają się pod jego pracowników

Oszustwo przedstawiających się za pracowników resortu- Ministerstwo Finansów ostrzega przed telefonami od nieznanych osób.

Oszustwo pseudo-pracowników

Okres pandemii koronawirusa COVID-19 jest wykorzystywany przez przestępców, którzy dostrzegają swoją szansę w pozyskaniu środków pochodzących z rachunków klientów banków. W czwartkowym komunikacie Ministerstwo Finansów poinformowało, że oszuści "próbują bezprawnie uzyskać informacje dotyczące rzekomo przeprowadzonych kontroli i szczegółów prowadzenia działalności gospodarczej".

Resort zwrócił jednak uwagę na to, że "Ministerstwo Finansów nie prowadzi telefonicznej weryfikacji prowadzonych postępowań, ani nie zbiera w ten sposób informacji o podatnikach", ostrzegając przy tym przed telefonami od nieznanych osób, które przedstawiają się jako pracownicy Ministerstwa Finansów i próbują bezprawnie uzyskać informacje dot. rzekomo przeprowadzonych kontroli i szczegółów prowadzenia działalności gospodarczej.

Największa i najniższa emerytura w Polsce. Znamy już kwoty, jedną od drugiej dzieli ogromna przepaśćNajwiększa i najniższa emerytura w Polsce. Znamy już kwoty, jedną od drugiej dzieli ogromna przepaśćCzytaj dalej

Oszustwo przybiera na skali

Jak podaje serwis TVN24 Biznes- policja poinformowała o SMS-ach z fałszywą informacją. Oszuści informują w nich o rzekomej konieczności dopłaty do dezynfekcji zamówionej paczki. Pozyskanie danych pozwala przestępcom na wyprowadzanie środków z rachunków bankowych przedsiębiorcy, zarówno tych zdeponowanych już na nim, jak i tych, które wpłyną w ramach pomocy publicznej. Wykorzystują oni trudny czas, jakim jest pandemia, wymyślając coraz to nowe scenariusze oszustw, często oparte na strachu przed skutkami koronawirusa. W ten sposób 1800 złotych stracił mieszkaniec powiatu nakielskiego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Majątek nowej prezes Sądu Najwyższego zwala z nóg. Ujawniamy

Związek Banków Polskich wraz z Policją opublikowały również komunikat, w którym poinformowały o oszustach oferujących „pomoc w złożeniu wniosku i uzyskaniu subwencji finansowych w ramach Programu Tarczy Finansowej PFR". Podczas konwersacji oszuści starają się namówić rozmówców do złożenia wniosku o wsparcie finansowe, który można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Wmawiają przy tym przedsiębiorcy, że jest to proces bardzo skomplikowany i czasochłonny, sugerując, że bez eksperckiego wsparcia sobie nie poradzi – używają przy tym wysublimowanych metod socjotechnicznych.

Pracownicy Poczty Polskiej złożyli zawiadomienie do prokuratury. Oskarżone władze firmyPracownicy Poczty Polskiej złożyli zawiadomienie do prokuratury. Oskarżone władze firmyCzytaj dalej

Oszustwo telefoniczne

Działania oszustów skierowane są głównie do osób prowadzących działalność gospodarczą. "W trakcie rozmowy przestępcy starają się namówić rozmówców do skorzystania z ich usług w zakresie złożenia wniosku o wsparcie finansowe, który można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej" – można przeczytać w komunikacie.

Należy zachować zdrowy rozsądek i dużo ostrożności w kontakcie telefonicznym. Nie ulegajmy presji, nie dajmy skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertom, nie działajmy pod wpływem chwili. W każdorazowym przypadku otrzymania podejrzanego telefonu i próby wyłudzenia danych, należy wysłać informację na adres incydent@mf.gov.pl.

Auto spalinowe, czy może jednak elektryczne? Wystarczy spojrzeć w liczby, wszystko się kalkulujeAuto spalinowe, czy może jednak elektryczne? Wystarczy spojrzeć w liczby, wszystko się kalkulujeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czarna wizja jasnowidza Jackowskiego. Zacznie się nagle, wszystkich nas zaskoczy
  2. Pielgrzymka na Jasną Górę zatrzymana. Interweniowała policja, wiele osób oburzonych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 5 turystów tragicznie zginęło, tylko odpoczywali na plaży. Sąd wydał wyrok, milionowe odszkodowania

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News