BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Orlen chce przejąć PGNiG. Wpłynął już wniosek do UOKiK

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Orlen nie zwalnia tempa i już planuje kolejne zakupy. Po grupie mediowej Polska Press na celowniku giganta paliwowego znalazła się spółka PGNiG. W poniedziałek 10 maja Orlen złożył wniosek do UOKiK o przejęcie przedsiębiorstwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak Orlen argumentuje chęć przejęcia PGNiG

  • Jakie działania podjęła już podjęła spółka w tym zakresie

  • Kiedy po raz pierwszy pojawił się pomysł połączenia koncernów

Orlen planuje kolejne przejęcie. Tym razem sięga po PGNiG

Orlen nie rezygnuje ze strategicznego planu rozszerzenia swojego zasięgu. Mimo że decyzja o przejęciu Polska Press została na razie wstrzymana przez Sąd Okręgowy w Warszawie to gigant paliwowy już przygotowuje się do kolejnych zakupów.

W oficjalnym oświadczeniu Orlen poinformował, że w poniedziałek 10 maja do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) złożył wniosek w sprawie przejęcia PGNiG. Ma to być kolejny etap konsolidacji państwowych spółek energetycznych.

Dokument wysłany do UOKiK zawiera założenia transakcji na linii Orlen-PGNiG oraz opis działalności spółek. Autorzy pisma przekonują, że przejęcie PGNiG zwiększy konkurencyjność na rynku globalnym i przyspieszy zieloną transformację polskiej energetyki.

We wniosku pojawia się także komentarz Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen. Zarządca twierdzi, że przejęcie kontroli nad PGNiG to część planu utworzenia multienergetycznego koncernu. Jego zdaniem wyłącznie silny podmiot „o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii”.

Przejęcie Grupy Energa i przejmowanie LOTOS-u już uzupełnia działalność PKN Orlen. Z kolei konsolidacja z PGNiG ma rozszerzyć obszary aktywności koncernu o gaz ziemny. - Złożenie wniosku do Prezesa UOKiK pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by sprawnie i szybko ją sfinalizować - stwierdził Obajtek.

Business Insider Polska przypomina, że Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie transakcji już 14 lipca 2020 r. Tydzień później Orlen i PGNiG zawarły kontrakt o współpracy i zachowaniu poufności.

Poza tym chęć koncentracji podmiotów została zgłoszona do Komisji Europejskiej. Portal money.pl donosi, że w opinii instytucji UOKiK nie jest organem o wystarczających kompetencjach, aby podejmować decyzję w sprawie konsolidacji Orlenu i PGNiG. Według wstępnych szacunków koncernu paliwowego przejęcie miałoby nastąpić do końca 2021 r.

Czy Orlen w końcu zrealizuje długo odkładany plan?

Warto odnotować, że koncepcja połączenia spółek naftowych i gazowych to żadna nowość. Pierwsze próby konsolidacji PKN Orlen i LOTOS-u podejmowano już w 2005 r. Z kolei idea scalenia trzech podmiotów (PKN Orlen, LOTOS, PGNiG) pojawiła się w 2010 r. Ostatnia deklaracja w tym zakresie padła kilka miesięcy po tym, jak władzę w Polsce przejął PiS (2015 r.).

Skąd Orlen weźmie pieniądze na zakup PGNiG? Ta kwestia to na razie wielka niewiadoma. W grę mogą wchodzić jednak ogromne pieniądze, ponieważ giełdowa kapitalizacja PGNiG wynosi obecnie 38 mld zł.

Na ten moment Skarb Państwa posiada 71,88 proc. akcji PGNIG. Pozostałe 28,12 proc. akcji jest dostępnych na giełdzie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Wikimedia Commons/By Norbert Nagel, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31836595

Handel Polski i Niemiec znów rośnie. Jest wyższy niż przed pandemią

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

OrlenUOKiKPGNiG

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >
Joachim Brudziński

Polska i Świat

Kolejne dopłaty do węgla. Zapowiedź wiceprezesa PiS

Czytaj więcej >
Flaga ONZ

Polska i Świat

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

Czytaj więcej >