BiznesINFO.pl
PKN Orlen sfinalizował transakcję z Polska Press

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Orlen zamknął sprawę przejęcia Polska Press. Jest jej właścicielem

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Polska Press informuje w komunikacie, że 1 marca br. została podpisana umowa kupna spółki przez PKN Orlen. Tym samym paliwowy gigant stał się formalnym właścicielem Polska Press do którego należy 20 dzienników regionalnych oraz prawi

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Polska Press informuje o zakupie spółki przez PKN Orlen

  • Kogo szczególnie ucieszył ten zakup

  • Czego obawiają się środowiska dziennikarskie

PKN Orlen właścicielem Polska Press

- 1 marca 2021 roku została podpisana umowa kupna spółki Polska Press przez PKN ORLEN. Oznacza to, że spółka PKN ORLEN jest formalnym właścicielem Polska Press, która wchodzi obecnie w skład Grupy Kapitałowej ORLEN – informuje w komunikacie Polska Press.

W dalszej części komunikatu poinformowano również, że z zarządu Polska Press odchodzi prezes Dorota Stanek, która złożyła rezygnację ze stanowiska. Stanek była związana z firmą od 1996 roku, stanowisko prezesa zarządu zajmowała od 2004 roku.

Przypomnijmy, że PKN Orlen ogłosił zakup od Verlagsgruppe Passau wydawnictwa Press do którego należy m.in. 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych na początku grudnia.

- Przejmujemy wydawnictwo Polska Press. Dzięki transakcji zyskamy dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wchodzących w skład Grupy. Pozwoli nam to skutecznie wspierać sprzedaż i rozbudowywać narzędzia big data. To kluczowe zasoby w kontekście planowanego rozwoju sieci detalicznej – informował na  Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Transakcja ta wywołała poruszenie w środowisku dziennikarskim. Stowarzyszenia Dziennikarzy RP wydało stanowisko w którym stwierdza, że zakup Polska Press przez PKN Orlen doprowadzi do tego, że regionalne dzienniki, tygodniki i portale staną się „propagandowymi tubami partyjnych kacyków w terenie” na wzór „upartyjnionej przez PiS państwowej telewizji i radia”.

Jarosław Kaczyński: „Jedna z najlepszych wiadomości”

Zadowolenia z transakcji nie krył natomiast Jarosław Kaczyński, który w rozmowie z telewizją wPolsce przyznał, że zakup Polska Press przez PKN Orlen to dla niego „jedna z najlepszych wiadomości, którą usłyszał w ciągu ostatnich lat”.

- To pierwszy krok w drugą stronę. My pozbawiliśmy się w wielkiej mierze mediów na rzecz czynników poza polskich, głównie niemieckich, z ogromną stratą dla naszej suwerenności. Już nie jako państwa, ale jako naród i z ogromnymi stratami w innych dziedzinach – oceniał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodę na przeprowadzenie transakcji wydał przed miesiącem prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny.

- Planowana koncentracja nie wpłynie na konkurencję na rynku wydawniczym prasy lokalnej, na której jest obecna Polska Press, a nie był dotychczas obecny PKN Orlen. Zmianie ulegnie wyłącznie właściciel spółki Polska Press, zaś udziały rynkowe poszczególnych jego uczestników pozostają bez zmian – podał w komunikacie UOKiK.

Urząd podkreślił, że transakcja między Polska Press a PKN Orlen to tzw. koncentracja werykalna, która zachodzi „między podmiotami działającymi na różnych szczeblach obrotu prasy”.

Z danych przywołanych przez Money.pl wynika, że sfinalizowana 1 marca transakcja jest warto ok. 120 mln zł.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >