Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe 10 zł to moneta. NBP pokazało jak wygląda
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 28.05.2024 17:35

Nowe 10 zł to moneta. NBP pokazało jak wygląda

Pieniądze
Fot. Anna Sulencka/Pixabay

Nowa moneta dopuszczona do obiegu przez Narodowy Bank Polski. Chodzi o srebrny bilon kolekcjonerski o nominale 10 zł. Chętni mogą wejść w jej posiadanie od wtorku 28 maja. Trzeba jednak przygotować się na niemały wydatek. 

Kolekcjonerskie 10 zł od NBP

Narodowy Bank Polski dopuścił do obiegu nowy kolekcjonerski bilon o nominale 10 zł. Moneta z serii “W Polskę wierzę” dostępna jest w sprzedaży od wtorku 28 maja. Nie należy jednak mylić nominału kolekcjonerskiej monety z ceną jaką chętni będą musieli za nią zapłacić. Ta bowiem jest znacznie wyższa. 

Rewers monety przedstawia chłopca i dziewczynkę z biało-czerwoną flagą w stylistyce dziecięcego rysunku. Na awersie umieszczono wizerunki Zamku Królewskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz Katedry na Wawelu. „Polska wolna i suwerenna” to drugi temat w serii „W Polskę wierzę” - czytamy na stronie NBP.

Bank PKO BP apeluje do klientów. "Nie zgadzaj się"

Chętni muszą sięgnąć głębiej do kieszeni

Moneta wykonana jest ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 32,00 milimetry i masę 14,14 grama. Można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP oraz w internetowym sklepie Kolekcjoner. 

ZOBACZ: Takimi banknotami już nie zapłacisz. Trzeba je wymienić 

Cena jaką musimy za nią zapłacić to 230 zł. Nakład to 10 tys sztuk. Może więc stanowić obiekt zainteresowania kolekcjonerów. 

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem. Kolejna emisja jest zaplanowana na 12 czerwca 2024 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 10 zł „Słowacka mniejszość narodowa w Polsce” - informuje NBP.

Działalność emisyjna NBP

Narodowy Bank Polski to instytucja posiadająca wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Innymi słowy NBP jest uprawniony do wprowadzania do obiegu pieniężnego prawnych środków płatniczych. Mają one ustawową moc zwalniania ze wszystkich zobowiązań i nikt nie może odmówić ich przyjęcia jako zapłaty. 

Emitowane przez NBP monety i banknoty kolekcjonerskie funkcjonują na takich samych zasadach, jak obiegowe. Tym samym stanowią one w Polsce prawny środek płatniczy. 

Źródło: NBP/Business Insider