Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowa waluta w Ameryce Południowej. Ma pomóc w walce z kryzysem
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 23.01.2023 20:31

Nowa waluta w Ameryce Południowej. Ma pomóc w walce z kryzysem

Brazilian Flag 2023
Domena publiczna

Jak wynika z informacji podawanych przez południowoamerykańskie media, Brazylia i Argentyna mają wkrótce rozpocząć prace nad wspólną jednostką monetarną. Oficjalne ogłoszenie ma nastąpić podczas Szczytu Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Nowa waluta ma nazywać się sur (z hiszp. “południe”). Państwami, w których będzie obowiązywać według projektu, są Argentyna i Brazylia.

Sur - stary koncept z nową energią

Rządy obu państw chcą w ten sposób walczyć z kryzysami, które dotknęły ich obecnych walut -  peso i reala. Jak powiedział argentyński minister gospodarki Sergio Massa cytowany przez portal My Company Polska, analiza warunków wspólnej waluty ma objąć m.in. wielkość gospodarki, rolę banków centralnych czy kwestie fiskalne.

Pomysł narodził się w okolicach 2019 roku. Wtedy jednak, pomimo rozmów prezydentów obu państw, bank centralny Brazylii nie wyraził zgodny na jego realizację.

Według Financial Times cytowanego przez My Company Polska, sur ma być zobowiązaniem dwustronnym Brazylii i Ameryki. W razie powodzenia pomysłu, dopuszcza się możliwość przyjęcia innych krajów do wspólnej waluty.

Zmniejszyć wpływy Stanów Zjednoczonych

Jest jednak dodatkowy argument za wspólną walutą, ważny dla obu krajów. Są to wpływy Stanów Zjednoczonych w regionie.

Zarówno Brazylia jak i Argentyna uważają, żeUSA miały negatywny wpływ na stan ich gospodarek. Dodatkowo, jak zauważa My Company Polska, Argentyńczycy zmagają się z 33 proc. inflacją. Sur ma zatem zwiększyć niezależność obu krajów od dolara.