BiznesINFO.pl
German Chancellor Angela Merkel shakes hands with Russian President Vladimir Putin upon his arrival to attend the Peace summit on Libya at the Chancellery in Berlin on January 19, 2020. - World leaders gather in Berlin on January 19, 2020 to make a fresh push for peace in Libya, in a desperate bid to stop the conflict-wracked nation from turning into a "second Syria". Chancellor Angela Merkel will be joined by the presidents of Russia, Turkey and France and other world leaders for talks held under the auspices of the United Nations. (Photo by John MACDOUGALL / AFP)

https://eastnews.pl/JOHN-MACDOUGALL

Niemcy grożą Rosji z powodu śmierci Nawalnego. Wspólne plany mocarstw mogą spalić na panewce

6 Września 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Nord Stream 2 znów powraca. Tym razem Niemcy grożą swojemu partnerowi w budowie Nord Stream 2, Rosji. Wszystko przez śmierć Aleksieja Nawalnego. Jaki będzie finał tej sprawy?

Nord Stream 2 źródłem konfliktów

"Nord Stream 2 to projekt infrastrukturalny dotyczący budowy gazociągu do przesyłu gazu ziemnego przez Morze Bałtyckie. Gazociąg będzie wykorzystywany do przesyłu gazu ziemnego z największych na świecie zasobów gazu w Rosji na wewnętrzny rynek gazu Unii Europejskiej, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie UE na gaz związane ze spadkiem wydobycia gazu na terenie UE", napisano w oficjalnej broszurze dotyczącej gazociągu Nord Stream 2, ale jakie są faktyczne pobudki jego budowy?

Nord Stream 2 niewątpliwie pozwoli Władimirowi Putinowi rozszerzyć swoje wpływy w Europie. Przypomnijmy, że już od 2011 r. funkcjonuje Gazociąg Północny, które przesyła gaz ziemny do Europy, a jednocześnie omija Polskę i inne kraje bałtyckie będące naturalnymi krajami tranzytowymi. Sprawa Nord Stream 2 to przedmiot konfliktu między Stanami Zjednoczonymi, a Wspólnotą. Administracja Donalda Trumpa straszy sankcjami UE za jej gazowe interesy z Rosją. Według ekspertów, konsekwencje zapowiadane przez Mike'a Pompeo mogą odbić się także na amerykańskich firmach energetycznych. Jaki będzie finał tej sprawy? Na ten moment jeszcze nic nie wiadomo, a konflikt z udziałem Nord Stream 2 pojawia się na linii Berlin - Moskwa.

Nord Stream 2 zablokowany?

Nord Stream 2 to także jeden z przedmiotów układu między Rosją, a Niemcami. Niedawno minister spraw zagranicznych Niemiec wezwał Rosję do współpracy w śledztwie związanym z otruciem Aleksieja Nawalnego. - Liczę na to, że Rosjanie nie skłonią nas do zmiany stanowiska w sprawie Nord Stream 2. Mamy stanowcze oczekiwanie wobec rządu rosyjskiego, że rozwiążą tę poważną sprawę kryminalną - powiedział Heiko Maas w "Bild am Sonntag". Czy to oznacza zwrot w sprawie Nord Stream 2?

Nord Stream 2 może być zagrożone. W tym samym wywiadzie, Maas powiedział, że Rosja musi wszcząć w tej sprawie śledztwo i przestać pozorować jakiekolwiek działania. Za wycofaniem się z projektu Nord Stream 2 optują niemieckie gazety m.in.: "Handelsblatt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Wszystkie te działania podają jako powód otrucie Nawalnego. Jaki będzie finał tej sprawy? Światowe media czekają na ruch rosyjskiej strony.

<

Tagi:

Władimir PutinRosjaNiemcygazoport

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zaw&oacute;d, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial &quot;House of Cards&quot;. Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >