Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemcy grożą Rosji z powodu śmierci Nawalnego. Wspólne plany mocarstw mogą spalić na panewce
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:47

Niemcy grożą Rosji z powodu śmierci Nawalnego. Wspólne plany mocarstw mogą spalić na panewce

German Chancellor Angela Merkel shakes hands with Russian President Vladimir Putin upon his arrival to attend the Peace summit on Libya at the Chancellery in Berlin on January 19, 2020. - World leaders gather in Berlin on January 19, 2020 to make a fresh
https://eastnews.pl/JOHN-MACDOUGALL

Nord Stream 2 źródłem konfliktów

"Nord Stream 2 to projekt infrastrukturalny dotyczący budowy gazociągu do przesyłu gazu ziemnego przez Morze Bałtyckie. Gazociąg będzie wykorzystywany do przesyłu gazu ziemnego z największych na świecie zasobów gazu w Rosji na wewnętrzny rynek gazu Unii Europejskiej, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie UE na gaz związane ze spadkiem wydobycia gazu na terenie UE", napisano w oficjalnej broszurze dotyczącej gazociągu Nord Stream 2, ale jakie są faktyczne pobudki jego budowy?

Nord Stream 2 niewątpliwie pozwoli Władimirowi Putinowi rozszerzyć swoje wpływy w Europie. Przypomnijmy, że już od 2011 r. funkcjonuje Gazociąg Północny, które przesyła gaz ziemny do Europy, a jednocześnie omija Polskę i inne kraje bałtyckie będące naturalnymi krajami tranzytowymi. Sprawa Nord Stream 2 to przedmiot konfliktu między Stanami Zjednoczonymi, a Wspólnotą. Administracja Donalda Trumpa straszy sankcjami UE za jej gazowe interesy z Rosją. Według ekspertów, konsekwencje zapowiadane przez Mike'a Pompeo mogą odbić się także na amerykańskich firmach energetycznych. Jaki będzie finał tej sprawy? Na ten moment jeszcze nic nie wiadomo, a konflikt z udziałem Nord Stream 2 pojawia się na linii Berlin - Moskwa.

Nord Stream 2 zablokowany?

Nord Stream 2 to także jeden z przedmiotów układu między Rosją, a Niemcami. Niedawno minister spraw zagranicznych Niemiec wezwał Rosję do współpracy w śledztwie związanym z otruciem Aleksieja Nawalnego. - Liczę na to, że Rosjanie nie skłonią nas do zmiany stanowiska w sprawie Nord Stream 2. Mamy stanowcze oczekiwanie wobec rządu rosyjskiego, że rozwiążą tę poważną sprawę kryminalną - powiedział Heiko Maas w "Bild am Sonntag". Czy to oznacza zwrot w sprawie Nord Stream 2?

Nord Stream 2 może być zagrożone. W tym samym wywiadzie, Maas powiedział, że Rosja musi wszcząć w tej sprawie śledztwo i przestać pozorować jakiekolwiek działania. Za wycofaniem się z projektu Nord Stream 2 optują niemieckie gazety m.in.: "Handelsblatt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Wszystkie te działania podają jako powód otrucie Nawalnego. Jaki będzie finał tej sprawy? Światowe media czekają na ruch rosyjskiej strony.

<