NIP w bazie danych UOKiK
Pikrepo
Autor Maria Glinka - 24 Grudnia 2020

Łatwo dowiesz się, czy twój pracodawca wziął pieniądze od rządu. Wystarczy, że znasz NIP

Baza danych z NIP pozwala na wgląd w najbardziej szczegółowe informacje. Do całkowicie jawnego spisu trafiają bowiem wszystkie firmy, które są beneficjentami pomocy publicznej, w tym rządowych rozwiązań ratunkowych na czas pandemii. Wystarczy kilka ruchów, aby poznać wysokości kwot, które otrzymała dana spółka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto ma dostęp do rejestru
  • Czego możemy dowiedzieć się o firmie na podstawie jej NIP
  • Jak posługiwać się bazą danych
  • Ile wyniosło wsparcie finansowe dla TVP na przestrzeni ostatnich 16 lat

Znasz NIP danej firmy? Możesz sprawdzić wysokość przyznanego jej wsparcia

NIP każdej spółki, która otrzymała rządową dotację w ramach walki z koronawirusem, jest uwzględniony w bazie danych. Pomoc publiczna masowo udzielana firmom jest co do zasady jawna, dlatego też wgląd w rejestr mają wszyscy, którzy znają NIP danego przedsiębiorstwa.

Co można sprawdzić w rejestrze? Osoby, które posiadają NIP mogą bez przeszkód uzyskać informacje na temat zwolnienia z opłacania składek ZUS, skali udzielonych mikropożyczek i dofinansowań części kosztów prowadzenia działalności. Można także sprawdzić, z jakich subwencji z tarczy antykryzysowej skorzystała dana firma.

W rejestrze zawarte są wszystkie środki ratunkowe, jakie otrzymała dana spółka bez względu na rodzaj podmiotu wspierającego. Można zatem sprawdzić, jakiej pomocy udzieliło dane ministerstwo, instytucja państwowa, a nawet wójt gminy.

Jednak w spisie na próżno szukać informacji o dopłatach do wynagrodzeń pracowników, które finansują urzędy pracy. Wgląd w świadczenia postojowe jest również niedostępny. Te dwa środki ratunkowe nie wpisują się bowiem w definicję tzw. pomocy publicznej.

Pobili ekspedientkę i ukradli pieniądze. Policja opublikowała zdjęcia i apeluje o pomoc [ZDJĘCIA]Pobili ekspedientkę i ukradli pieniądze. Policja opublikowała zdjęcia i apeluje o pomoc [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

NIP i pomoc publiczna pod nadzorem UOKiK. 2020 to rok rekordowy

Za gromadzenie tych jedynie na pozór wrażliwych danych odpowiada Urząd Ochrony Konkurencji I Konsumentów (UOKiK). Choć spis zainaugurowano na początku XXI w. to dopiero pokaźny pakiet finansowego wsparcia przyznawany w 2020 r. sprawił, że baza danych uległa zdecydowanemu poszerzeniu. Business Insider Polska podaje, że pandemiczny rok przełożył się na pojawienie się przynajmniej kilkanaście milionów nowych rekordów.

GUS podaje, że pod koniec października 2020 r. w Polsce funkcjonowało 4 644 889 firm. Z wyliczeń ZUS wynika, że ze zwolnienia z konieczności opłacania składek skorzystało ok. 2 mln wszystkich podmiotów. Subwencje z tarczy finansowej PFR wsparły 345 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a mikropożyczki z urzędów pracy – 1,86 mln firm. Pod koniec ubiegłego miesiąca status zawieszonej działalności gospodarczej posiadało 480 tys. podmiotów.

UOKiK w swoim rejestrze udostępnia trzy podstawowe kategorie danych. Po pierwsze NIP i nazwę przedsiębiorstwa, które jest beneficjentem pomocy publicznej. Po drugie datę, kwotę oraz podstawę do przyznania wsparcia wraz ze szczegółami o podmiocie, który go udzielił. Po trzecie UOKiK pozwala na wgląd w formę oraz przeznaczenie pomocy.

Jak posługiwać się wyszukiwarką na stronie UOKiK? Wystarczy wpisać NIP danej firmy lub zastosować kod instrumentu pomocowego, aby uzyskać informację kto otrzymał wsparcie i w jakiej wysokości.

Pomoc publiczna udzielana przed 2020 r. TVP z gigantycznym wsparciem

Publiczna baza danych z NIP to pokłosie ustaw o pomocy publicznej z 2004 r. Dzięki niej można sprawdzić, jakie wsparcie otrzymały poszczególne podmioty w czasach sprzed pandemii.

Według rejestru od czerwca 2004 r. Telewizja Polska dostała 9,9 mld zł pomocy publicznej, z czego 5,6 mld zł od listopada 2015 r., czyli od chwili gdy władzę w Polsce przejęła partia PiS. Na podstawie danych z rejestru UOKiK Business Insider Polska wskazuje, że na przestrzeni ostatnich 5 lat TVP była beneficjentem 56 proc. wszystkich rozwiązań ratunkowych, które pobrała przez 16 lat.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. W Wigilię możesz mieć nieproszonego gościa. Ale zamiast nakrycia lepiej przygotuj portfel
  2. Nagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmiany
  3. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News