BiznesINFO.pl

Pikrepo

Łatwo dowiesz się, czy twój pracodawca wziął pieniądze od rządu. Wystarczy, że znasz NIP

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto ma dostęp do rejestru

  • Czego możemy dowiedzieć się o firmie na podstawie jej NIP

  • Jak posługiwać się bazą danych

  • Ile wyniosło wsparcie finansowe dla TVP na przestrzeni ostatnich 16 lat

Znasz NIP danej firmy? Możesz sprawdzić wysokość przyznanego jej wsparcia

NIP każdej spółki, która otrzymała rządową dotację w ramach walki z koronawirusem, jest uwzględniony w bazie danych. Pomoc publiczna masowo udzielana firmom jest co do zasady jawna, dlatego też wgląd w rejestr mają wszyscy, którzy znają NIP danego przedsiębiorstwa.

Co można sprawdzić w rejestrze? Osoby, które posiadają NIP mogą bez przeszkód uzyskać informacje na temat zwolnienia z opłacania składek ZUS, skali udzielonych mikropożyczek i dofinansowań części kosztów prowadzenia działalności. Można także sprawdzić, z jakich subwencji z tarczy antykryzysowej skorzystała dana firma.

W rejestrze zawarte są wszystkie środki ratunkowe, jakie otrzymała dana spółka bez względu na rodzaj podmiotu wspierającego. Można zatem sprawdzić, jakiej pomocy udzieliło dane ministerstwo, instytucja państwowa, a nawet wójt gminy.

Jednak w spisie na próżno szukać informacji o dopłatach do wynagrodzeń pracowników, które finansują urzędy pracy. Wgląd w świadczenia postojowe jest również niedostępny. Te dwa środki ratunkowe nie wpisują się bowiem w definicję tzw. pomocy publicznej.

NIP i pomoc publiczna pod nadzorem UOKiK. 2020 to rok rekordowy

Za gromadzenie tych jedynie na pozór wrażliwych danych odpowiada Urząd Ochrony Konkurencji I Konsumentów (UOKiK). Choć spis zainaugurowano na początku XXI w. to dopiero pokaźny pakiet finansowego wsparcia przyznawany w 2020 r. sprawił, że baza danych uległa zdecydowanemu poszerzeniu. Business Insider Polska podaje, że pandemiczny rok przełożył się na pojawienie się przynajmniej kilkanaście milionów nowych rekordów.

GUS podaje, że pod koniec października 2020 r. w Polsce funkcjonowało 4 644 889 firm. Z wyliczeń ZUS wynika, że ze zwolnienia z konieczności opłacania składek skorzystało ok. 2 mln wszystkich podmiotów. Subwencje z tarczy finansowej PFR wsparły 345 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a mikropożyczki z urzędów pracy – 1,86 mln firm. Pod koniec ubiegłego miesiąca status zawieszonej działalności gospodarczej posiadało 480 tys. podmiotów.

UOKiK w swoim rejestrze udostępnia trzy podstawowe kategorie danych. Po pierwsze NIP i nazwę przedsiębiorstwa, które jest beneficjentem pomocy publicznej. Po drugie datę, kwotę oraz podstawę do przyznania wsparcia wraz ze szczegółami o podmiocie, który go udzielił. Po trzecie UOKiK pozwala na wgląd w formę oraz przeznaczenie pomocy.

Jak posługiwać się wyszukiwarką na stronie UOKiK? Wystarczy wpisać NIP danej firmy lub zastosować kod instrumentu pomocowego, aby uzyskać informację kto otrzymał wsparcie i w jakiej wysokości.

Pomoc publiczna udzielana przed 2020 r. TVP z gigantycznym wsparciem

Publiczna baza danych z NIP to pokłosie ustaw o pomocy publicznej z 2004 r. Dzięki niej można sprawdzić, jakie wsparcie otrzymały poszczególne podmioty w czasach sprzed pandemii.

Według rejestru od czerwca 2004 r. Telewizja Polska dostała 9,9 mld zł pomocy publicznej, z czego 5,6 mld zł od listopada 2015 r., czyli od chwili gdy władzę w Polsce przejęła partia PiS. Na podstawie danych z rejestru UOKiK Business Insider Polska wskazuje, że na przestrzeni ostatnich 5 lat TVP była beneficjentem 56 proc. wszystkich rozwiązań ratunkowych, które pobrała przez 16 lat.

Tagi:

Własna firmapomocspółka

Podobne artykuły

Polska i Świat

PepsiCo otwiera w Polsce fabrykę. Morawiecki: "Da się u nas inwestować"
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie płacą za mieszkanie i grożą właścicielowi. Skandal w Szczecinie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziedziczenie nieruchomości bez testamentu. Ekspert wyjaśnia, kto i w jakich przypadkach otrzyma spadek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kadry z obozu Auschwitz w spocie PiS. Muzeum ostro krytykuje post
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ogromny wyciek danych Polaków. Miliony haseł i loginów trafiły do sieci
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Patryk Solarczyk

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Sąd może obniżyć wysokość zachowku
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Mężczyzna przez 6 lat trzymał w mieszkaniu zwłoki. Miał ku temu zadziwiający powód
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć
Czytaj więcej >