Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > NIK weszło do PFR. Wystarczyła wstępna kontrola, już jest wniosek do prokuratury
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:28

NIK weszło do PFR. Wystarczyła wstępna kontrola, już jest wniosek do prokuratury

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 08.09.2020. n/z Czerwona tablica Najwyzszej Izby Kontroli - NIK.
East News, Arkadiusz Ziolek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co skłoniło NIK do wszczęcia kontroli

  • Jakie są zarzuty dotyczące przestępstwa

  • Co jeszcze zaniepokoiło NIK

NIK kontroluje PFR

NIK weszło do Polskiego Funduszu Rozwoju i kontroluje efekty wprowadzenia i rozdysponowania tarcz antykryzysowych. Marian Banaś, prezes NIK, w rozmowie z Polsat News powiedział, że NIK skupi się na rzeczywistej pomocy przedsiębiorcom w tej trudnej sytuacji.

Prezes NIK przyznał, że informacje o złym dysponowaniu tarczami antykryzysowymi to nie są tylko medialne doniesienia. Do NIK zgłaszają się pokrzywdzeni przedsiębiorcy, którzy skarżą się, że nie otrzymali żadnych pieniędzy w ramach pomocy.

Na oficjalnej stronie Najwyższej Izby Kontroli pojawił się komunikat dotyczący dotychczasowo przeprowadzonych działań. Jak się okazuje, NIK podejrzewa, że przestępstwo popełnił zarząd Polskiej Fundacji Narodowej. Warto wiedzieć, że podmiot znajduje się pod jurysdykcją PFR.

Kontrolę NIK prowadzi od listopada 2020 r. i tłumaczy, że od tamtego czasu nie zostały dostarczone odpowiednie dokumenty przez Polską Fundację Narodową. W związku z tym, NIK zdecydował zawiadomić o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 98 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli.

NIK zawiadamia o możliwości popełnienia przestępstwa

Według art. 98 ustawy o NIK (Dz. U. 2001 nr 85, poz. 337) ten, kto utrudnia wykonanie czynności służbowych oraz utrudnia przeprowadzenie kontroli oraz nie przedstawia odpowiednich dokumentów do kontroli bądź nie informuje o wnioskach pokontrolnych, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3.

O sprawie została zawiadomiona prokuratura, wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotra Glińskiego oraz prezydenta m. st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

Uwagę kontrolerów zwróciły także finanse PFN-u. Dokładnie chodzi o część statutu fundacji dotyczącej finansowania. Według ustaleń NIK, PFN do 2026 r. powinna otrzymać, aż 633 mln zł.

Rada Przedsiębiorczości, cytowana przez Biznes Interia, niedawno wyraziła swoje wsparcie dla Polskiego Funduszu Rozwoju. W oświadczeniu podkreślono, że to właśnie PFR oraz ZUS od prawie roku aktywnie wspierają polskich przedsiębiorców, a pieniądze z tarcz antykryzysowych są sprawnie wypłacane.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].

Tagi: