BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 08.09.2020. n/z Czerwona tablica Najwyzszej Izby Kontroli - NIK.

East News, Arkadiusz Ziolek

NIK weszło do PFR. Wystarczyła wstępna kontrola, już jest wniosek do prokuratury

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co skłoniło NIK do wszczęcia kontroli

  • Jakie są zarzuty dotyczące przestępstwa

  • Co jeszcze zaniepokoiło NIK

NIK kontroluje PFR

NIK weszło do Polskiego Funduszu Rozwoju i kontroluje efekty wprowadzenia i rozdysponowania tarcz antykryzysowych. Marian Banaś, prezes NIK, w rozmowie z Polsat News powiedział, że NIK skupi się na rzeczywistej pomocy przedsiębiorcom w tej trudnej sytuacji.

Prezes NIK przyznał, że informacje o złym dysponowaniu tarczami antykryzysowymi to nie są tylko medialne doniesienia. Do NIK zgłaszają się pokrzywdzeni przedsiębiorcy, którzy skarżą się, że nie otrzymali żadnych pieniędzy w ramach pomocy.

Na oficjalnej stronie Najwyższej Izby Kontroli pojawił się komunikat dotyczący dotychczasowo przeprowadzonych działań. Jak się okazuje, NIK podejrzewa, że przestępstwo popełnił zarząd Polskiej Fundacji Narodowej. Warto wiedzieć, że podmiot znajduje się pod jurysdykcją PFR.

Kontrolę NIK prowadzi od listopada 2020 r. i tłumaczy, że od tamtego czasu nie zostały dostarczone odpowiednie dokumenty przez Polską Fundację Narodową. W związku z tym, NIK zdecydował zawiadomić o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 98 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli.

NIK zawiadamia o możliwości popełnienia przestępstwa

Według art. 98 ustawy o NIK (Dz. U. 2001 nr 85, poz. 337) ten, kto utrudnia wykonanie czynności służbowych oraz utrudnia przeprowadzenie kontroli oraz nie przedstawia odpowiednich dokumentów do kontroli bądź nie informuje o wnioskach pokontrolnych, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3.

O sprawie została zawiadomiona prokuratura, wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotra Glińskiego oraz prezydenta m. st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

Uwagę kontrolerów zwróciły także finanse PFN-u. Dokładnie chodzi o część statutu fundacji dotyczącej finansowania. Według ustaleń NIK, PFN do 2026 r. powinna otrzymać, aż 633 mln zł.

Rada Przedsiębiorczości, cytowana przez Biznes Interia, niedawno wyraziła swoje wsparcie dla Polskiego Funduszu Rozwoju. W oświadczeniu podkreślono, że to właśnie PFR oraz ZUS od prawie roku aktywnie wspierają polskich przedsiębiorców, a pieniądze z tarcz antykryzysowych są sprawnie wypłacane.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >
Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Powrót niesławnego podatku. Pierwsze konsultacje już się odbyły

Czytaj więcej >