BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Niemiecki producent samochodów ogłosił upadłość. Wielu klientów może nie odzyskać swoich pieniędzy

19 Maja 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Motoryzacyjna firma z Monachium – Sono Motors – ogłosiła niewypłacalność. Firma zamierzała wprowadzić na rynek własny samochód elektryczny pod nazwą Sion. Każdy, kto zamówił pojazd, musiał wpłacić zaliczkę. Zamówień wstępnych i rezerwacji było ponad 45 tys. Wpłaconych pieniędzy klienci mogą już nie odzyskać – informuje „Rzeczpospolita”.

Plany były ambitne

Firma Sono Motors miała w planach wprowadzenie na rynek własnego samochodu elektrycznego pod nazwą Sion. Pojazd miał czerpać energię z paneli słonecznych zamontowanych na karoserii. Projekt był na ukończeniu i każdy klient, który taki samochód zamówił, musiał wpłacić zaliczkę. Złożono łącznie ponad 45 tys. zamówień i rezerwacji.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, tych pieniędzy klienci już raczej nie odzyskają. W kwietniu niemiecki producent obiecał im, że do końca maja zwróci 30 proc. depozytu, a do końca czerwca 2024 roku – 40 proc. Natomiast przy ostatniej wpłacie zapowiedzianej na styczeń 2025 roku obiecywano wypłatę nawet pięcioprocentowych premii. 

Firma Sono ogłasza upadłość

Elektryczny start-up z Monachium w poniedziałek 15 maja złożył wniosek o postępowanie ochronne w sądzie rejonowym w Monachium. W takiej sytuacji, zgodnie z niemieckim prawem upadłościowym, firma, której grozi niewypłacalność, może wziąć odpowiedzialność za próbę reorganizacji swojej działalności. Inaczej jest w przypadku normalnego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłościowe – wówczas sąd upadłościowy wyznacza syndyka. 

Wymagane na dodatkowe środki były początkowo obiecane przez jednego z inwestorów. Jednak w związku z niewypłacalnością Silicon Valley Bank i sprzedażą Credit Suisse firmie UBS, a także rosnącą niepewnością na rynku kapitałowym związaną z tymi wydarzeniami, finansowanie to nie zostało zrealizowane. Dalsze rozmowy z innymi potencjalnymi partnerami finansującymi również zakończyły się niepowodzeniem, w związku z czym zarząd poczuł się zmuszony do ubiegania się o postępowanie ochronne – poinformowało Sono Motors (cyt. Rzeczpospolita).

Rezultat? Brak pieniędzy na sfinansowanie spłat

Niemiecki producent nie ma wymaganego kapitału własnego ani pożyczkodawcy, nie ma środków, którymi mógłby sfinansować spłaty. Rzeczpospolita wyjaśnia, że złożenie wniosku o wszczęcie postępowania spółki zabezpieczającej niekoniecznie sprawi, że zostanie ono zasądzone przez sąd. Istnieje zatem scenariusz, w którym wszczęte zostanie zwykłe postępowanie upadłościowe.

W lutym br. Sono Motors ogłosiło ostateczny koniec realizacji programu Sion. Obecnie firma zamierza zrestrukturyzować swój model biznesowy i podejmować działania wyłącznie w obrębie modernizacji i integracji technologii słonecznej z pojazdami innych producentów.

wideorejestrator

Kamerka w samochodzie nie będzie Ci już potrzebna. Gigant technologiczny znalazł na to pewien sposób

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

NiemcyupadłośćSamochód

Podobne artykuły

Handel

Ważny komunikat Biedronki. Chodzi o karty lojalnościowe
Czytaj więcej >

Handel

Biedronka udostępnia możliwość zrobienia zakupów online z dostawą do domu
Czytaj więcej >

Handel

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >

Handel

Dyrektywa plastikowa. Od 1 lipca 2024 roku ze sklepów zniknie wiele produktów jednorazowych
Czytaj więcej >

Handel

Marlboro zniknie z rynku. Producent rezygnuje z biznesu tytoniowego
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Handel

Handel

Maria Gil-Sobczyk

Znany produkt wycofany ze sprzedaży w sieci Biedronka. Wykryto w nim groźną bakterię
Czytaj więcej >
Handel

Paula Drechsler

Producent popularnych telefonów znika z polskiego rynku. Co z gwarancją i aktualizacjami?
Czytaj więcej >
Handel

Magdalena Madoń

Żabka wprowadza zaskakującą usługę. Można "odpicować sobie buty"
Czytaj więcej >
Handel

Patryk Solarczyk

Miejsce w Polsce, gdzie warzywa i owoce kupisz nawet za połowę ceny
Czytaj więcej >
Praca

Maria Gil-Sobczyk

Znana polska sieć marketów zamierza otworzyć sklep internetowy. Specjalista poszukiwany
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Koniec UPC Polska. Abonenci sieci kablowej otrzymują SMS-y o zamknięciu salonów i punktów sprzedażowych
Czytaj więcej >