BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, 28.11.2020. n/z Centrum handlowe Atrium Promenada.

East News, Arkadiusz Ziolek

Najbliższa niedziela handlowa zagrożona strajkiem. Już wiemy, czego się spodziewać

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Mikołajkowa niedziela handlowa stała się przedmiotem zwady na linii Solidarność - Andrzej Duda, który finalnie wyraził zgodę na dodatkowy dzień zakupów w grudniu. Ukłon w stronę handlowców nie spodobał się związkowcom, którzy zachęcają pracowników sklepów

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak potoczyła się dyskusja wokół niedzieli handlowej

  • Jakie działania planują pracownicy w tym dniu

  • Czy szykuje się wyjście na ulice z tego powodu

Niedziela handlowa i konflikt w tle

O niedzielę handlową 6 grudnia bój toczy się nieprzerwanie od początku listopada. Wszystko za sprawą handlowców, którzy zabiegali o dodatkowy dzień, który umożliwiłby im zrekompensowanie strat poniesionych w wyniku przymusowego zamknięcia na 21 dni. Jednocześnie wskazywali oni, że niedziela handlowa pozwoli na rozłożenie ruchu w sklepach przed świętami.

Możliwość wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej okazała się iskrą wzniecającą ogień wśród związkowców, którzy do ostatniego momentu chcieli zablokować decyzję o 6 grudnia br. W momencie, gdy nowela przeszła bez poprawek w Senacie, NSZZ Solidarność wystosowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy.

- Prezydent podpisze nowelę, bo w tej ustawie są jeszcze inne zapisy, ale może to podpisać w niedzielę czy w poniedziałek rano. Nic się tu nie wydarzy poza tym, że prezydent podaruje pracownikom handlu wolną niedzielę - mówił w rozmowie z portalem money.pl Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ "Solidarność".

Związkowiec podkreślił także, że zawód handlowca obecnie kategoryzowany jest jako ten gorszego sortu, dlatego bardzo ważne jest, aby ów apel do prezydenta dotarł. Do nacisków ze strony związkowców nie chciał odnieść się nawet prezydencki minister.

Niedziela handlowa w Mikołajki. Będzie strajk?

Prezydent Andrzej Duda w piątkowego poranka podpisał nowelę wprowadzającą dodatkową niedzielę handlową, czyli 6 grudnia. Swoją decyzją zrobił ukłon w stronę handlowców, którym pomoże to zrekompensować wspomniane wcześniej straty.

Decyzja prezydenta wywołała ogromne poruszenie po stronie "Solidarności". Alfred Bujara w programie "Money. To się liczy" przyznał, że nie wie, jakie działania w tym dniu mają zamiar podjąć pracownicy sklepów.

- W czasie pandemii byłoby nieroztropne, aby wyjść strajkować. Wprawdzie część pracownic sklepów zapowiedziała, że wyjdzie przed sklepy, ale za to też mogą grozić konsekwencje. Czy dojdzie do oddolnych prób protestów? Tego nie wiem - tłumaczył.

- Pracodawcy chcą zwiększać zyski poprzez niewolniczą pracę i poprzez wykorzystywanie pracowników. Zachęcamy do przyłączenia się do Związku. Tylko tak będziemy mogli przeciwstawić się wielkim korporacjom, które nas wykorzystują, a Polskę traktują, jak tanią kolonię - perorował. Czy w tej sytuacji zostaną podjęte jakiekolwiek działania?

Okazuje się, że NSZZ "Solidarność" namawia pracowników sklepów do wzięcia wolnego na żądanie lub zwolnienia lekarskiego w tym dniu. Skwitował, że jesteśmy krajem absurdu.

Tagi:

zakupystrajkistrajksklepprotestyprotestPolska

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sklep Lidl

Handel

Niedziele handlowe. W grudniu będzie więcej okazji do zakupów

Czytaj więcej >
Zakupy

Handel

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Konieczność podawania ceny przed obniżką

Czytaj więcej >
pixabay, jarmoluk

Handel

H&M zwolni 1500 pracowników. Firma zaoszczędzi w ten sposób 190 mln dolarów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Handel

Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Czytaj więcej >
Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >