fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, 28.11.2020. n/z Centrum handlowe Atrium Promenada.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 5 Grudnia 2020

Najbliższa niedziela handlowa zagrożona strajkiem. Już wiemy, czego się spodziewać

Mikołajkowa niedziela handlowa stała się przedmiotem zwady na linii Solidarność - Andrzej Duda, który finalnie wyraził zgodę na dodatkowy dzień zakupów w grudniu. Ukłon w stronę handlowców nie spodobał się związkowcom, którzy zachęcają pracowników sklepów do wzięcia w tym dniu zwolnienia lekarskiego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak potoczyła się dyskusja wokół niedzieli handlowej
 • Jakie działania planują pracownicy w tym dniu
 • Czy szykuje się wyjście na ulice z tego powodu

Niedziela handlowa i konflikt w tle

O niedzielę handlową 6 grudnia bój toczy się nieprzerwanie od początku listopada. Wszystko za sprawą handlowców, którzy zabiegali o dodatkowy dzień, który umożliwiłby im zrekompensowanie strat poniesionych w wyniku przymusowego zamknięcia na 21 dni. Jednocześnie wskazywali oni, że niedziela handlowa pozwoli na rozłożenie ruchu w sklepach przed świętami.

Możliwość wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej okazała się iskrą wzniecającą ogień wśród związkowców, którzy do ostatniego momentu chcieli zablokować decyzję o 6 grudnia br. W momencie, gdy nowela przeszła bez poprawek w Senacie, NSZZ Solidarność wystosowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy.

- Prezydent podpisze nowelę, bo w tej ustawie są jeszcze inne zapisy, ale może to podpisać w niedzielę czy w poniedziałek rano. Nic się tu nie wydarzy poza tym, że prezydent podaruje pracownikom handlu wolną niedzielę - mówił w rozmowie z portalem money.pl Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ "Solidarność".

Związkowiec podkreślił także, że zawód handlowca obecnie kategoryzowany jest jako ten gorszego sortu, dlatego bardzo ważne jest, aby ów apel do prezydenta dotarł. Do nacisków ze strony związkowców nie chciał odnieść się nawet prezydencki minister.

1200 złotych co miesiąc dla rodzica. Pieniądze bierze już prawie 60 tys. osób, warunków jest kilka1200 złotych co miesiąc dla rodzica. Pieniądze bierze już prawie 60 tys. osób, warunków jest kilkaCzytaj dalej

Niedziela handlowa w Mikołajki. Będzie strajk?

Prezydent Andrzej Duda w piątkowego poranka podpisał nowelę wprowadzającą dodatkową niedzielę handlową, czyli 6 grudnia. Swoją decyzją zrobił ukłon w stronę handlowców, którym pomoże to zrekompensować wspomniane wcześniej straty.

Decyzja prezydenta wywołała ogromne poruszenie po stronie "Solidarności". Alfred Bujara w programie "Money. To się liczy" przyznał, że nie wie, jakie działania w tym dniu mają zamiar podjąć pracownicy sklepów.

- W czasie pandemii byłoby nieroztropne, aby wyjść strajkować. Wprawdzie część pracownic sklepów zapowiedziała, że wyjdzie przed sklepy, ale za to też mogą grozić konsekwencje. Czy dojdzie do oddolnych prób protestów? Tego nie wiem - tłumaczył.

Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów sieci. Nie znajdziesz go już na półkachBiedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów sieci. Nie znajdziesz go już na półkachCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Oszuści znaleźli bardzo sprytny sposób. Można stracić wszystko
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

- Pracodawcy chcą zwiększać zyski poprzez niewolniczą pracę i poprzez wykorzystywanie pracowników. Zachęcamy do przyłączenia się do Związku. Tylko tak będziemy mogli przeciwstawić się wielkim korporacjom, które nas wykorzystują, a Polskę traktują, jak tanią kolonię - perorował. Czy w tej sytuacji zostaną podjęte jakiekolwiek działania?

Okazuje się, że NSZZ "Solidarność" namawia pracowników sklepów do wzięcia wolnego na żądanie lub zwolnienia lekarskiego w tym dniu. Skwitował, że jesteśmy krajem absurdu.

Godziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nógGodziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nógCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Kierowca zagapił się na autostradzie. VW Passat wbił się w TIR-a
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
 7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane
Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawiać, przyszłość nie rysuje się w różowych barwachPolskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawiać, przyszłość nie rysuje się w różowych barwachCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News