Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > NBP wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł "Polska Reprezentacja Olimpijska Tokio 2020"
Maria Glinka
Maria Glinka 15.07.2021 02:00

NBP wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł "Polska Reprezentacja Olimpijska Tokio 2020"

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Moneta o nietypowym nominale dołącza do katalogu kolekcjonerskich bilonów. W czwartek 15 lipca NBP wypuścił wyjątkowy pieniądz 10 zł dedykowany polskiej reprezentacji olimpijskiej. Kolejna moneta upamiętniająca Tokio 2020 pojawi się na początku sierpnia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co przedstawia nowa moneta

  • Ile kosztuje

  • Kiedy drugi olimpijski pieniądz zostanie wyemitowany

Moneta na cześć Igrzysk Olimpijskich czeka na kolekcjonerów

Moneta, którą przygotował NBP, to prawdziwa gratka dla fanów sportu. W czwartek 15 lipca wprowadził do obiegu srebrny bilon o nominale 10 zł poświęcony reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

moneta nbp
moneta nbp

Moneta została wyprodukowana w nakładzie do 15 tys. sztuk. Sprzedaż tego wyjątkowego pieniądza rusza 6 sierpnia. 

Portal bankier.pl podaje, że bilon będzie można nabyć w oddziałach okręgowych NBP i w sklepie internetowym “Kolekcjoner”. Moneta kosztuje 150 zł.

Moneta z wyjątkową grafiką to nie jedyna propozycja od NBP

Jak wygląda nowa moneta? Na awersie widnieje japoński wulkan Fudżi wraz z gałązkami kwitnącej wiśni. Z kolei rewers zdobią sylwetki zawodniczek z dwójki kajakowej. Projekt wykonała Dominika Karpińska-Kopiec.

Moneta, ważąca niewiele ponad 14 g, posiada lustrzany stempel i gładkie brzegi. W komunikacie NBP czytamy, że jej średnica to 32 mm.

Druga moneta upamiętniająca Igrzyska Olimpijskie w Tokio ma zostać wyemitowana 6 sierpnia 2021 r. Tym razem na kolekcjonerów będzie czekał złoty bilon o nominale 200 zł. 

NBP to jedyny podmiot uprawniony do emitowania banknotów i monet w Polsce. Warto pamiętać, że wszystkie znaki pieniężne (nawet moneta kolekcjonerska) są prawnym środkiem płatniczym na terenie naszego kraju.

Monety o nominale 10 zł i 200 zł mają upamiętniać wyjątkowe Igrzyska Olimpijskie, które z powodu pandemii zostały przełożone o rok. Tokio stanie się stolicą sportu już w przyszły piątek - 23 lipca. Wydarzenie zakończy się 8 sierpnia.

Medal olimpijski to dla wielu sportowców najważniejsze trofeum. Na ostatnich igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 r. polska reprezentacja zdobyła 11 medali. Cytowany w komunikacie NBP Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego ma nadzieję, że uda się pobić ten wynik w Tokio.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]