NBP przekazał optymistyczne dane
Wikimedia/Andrzej Barabasz (Chepry), (CC BY-SA 3.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 13 Listopada 2020

NBP przekazało świetne wiadomości. Koronakryzys nie aż taki straszny?

Kryzys spowodowany koronawirusem nie tak straszny jak moglibyśmy zakładać? NBP opublikowało danych, z których wynika, że zarówno eksport jak i import wzrósł we wrześniu w Polsce w porównaniu do ubiegłego roku.

NBP opublikował zaskakujące dane

Epidemia koronawirusa znacząco odbiła się na światowej gospodarce. Kryzys w znacznym stopniu odbił się na wielu branżach, jednak nie pozostawia wątpliwości, że jednymi z branż, które najbardziej ucierpiały były m.in.: branża turystyczna, eventowa, czy gastronomiczna.

Trudno na tę chwilę szacować jak wielu przedsiębiorców musiało zrezygnować z prowadzenia swoich biznesów, jednak straty są ogromne i nie wygląda na to, żeby sytuacja miała się szybko poprawić - świadczy o tym chociażby wprowadzanie kolejnych restrykcji, które, choć skutecznie zmniejszają liczbę zakażeń, pozostawiają w gospodarce ogromne dziury, które prawdopodobnie będą odrabiane latami. Tymczasem NBP przekazało dane, które wydają się całkiem optymistyczne. Mimo epidemii w Polsce wzrósł eksport i import towarów.

Według danych przedstawionych przez Narodowy bank w Polsce, mimo epidemii koronawirusa eksport towarów z Polski wzrósł we wrześniu o 4,6 proc. do 21 109 mln euro w porównaniu do ubiegłego roku, a import o 1,5 proc. - do 19 871 mln euro.

Porażające słowa posłanki o polskich lekarzach zaadresowane do Niemiec. Sam minister musiał interweniowaćPorażające słowa posłanki o polskich lekarzach zaadresowane do Niemiec. Sam minister musiał interweniowaćCzytaj dalej

Z danych wynika także, że saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 1 238 mln euro. Dla porównania w ubiegłym miesiącu saldo osiągnęło poziom 989 mln euro.

"Oszacowana wartość eksportu towarów wyniosła 94,4 mld zł, co oznacza wzrost o 6,5 mld zł, tj. o 7,4% w stosunku do analogicznego miesiąca 2019 r. Największy wzrost wartości eksportu zanotowano w sprzedaży baterii i silników samochodowych, odzieży, aparatów telefonicznych, mebli oraz sprzętu gospodarstwa domowego" - przekazało NBP w komentarzu cytowanym przez portal Forsal.

Eksport usług przyniósł zyski na poziomie 21,8 mld zł, czyli o 2,4 mld zł (9,9 proc.) mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Świetna wiadomość od PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów największego banku w PolsceŚwietna wiadomość od PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów największego banku w PolsceCzytaj dalej

Zmniejszyła się także wartość rozchodów, które wyniosły 14 mld zł - o 1 mld zł (6,6 proc.) mniej.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
2. Mariusz Czajka twierdzi, że był oszukany przez Marylę Rodowicz. Dziś przez pandemię nie ma za co żyć, pomoże mu inna artystka
3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

Wzrost w usługach transportowych

"W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku w przychodach odnotowano spadek w podróżach zagranicznych o 44,0%, w pozostałych usługach o 4,5%, natomiast w usługach transportowych nastąpił wzrost o 4,9%. Po stronie rozchodów podróże zagraniczne zmniejszyły się o 13,3%, pozostałe usługi o 7,0%, a usługi transportowe wzrosły o 2,7%" - cytuje dalej Forsal.

NBP podało także, że w porównaniu z wrześniem wzrósł import towarów - o 3,7 mld zł, czyli 4,3 proc. i osiągnął wartość 88,9 mld zł.

Polacy odkryli wielkie złoża ropy i gazu. Wydobycie przyniesie potężne zyskiPolacy odkryli wielkie złoża ropy i gazu. Wydobycie przyniesie potężne zyskiCzytaj dalej

Na spory wzrost przyczynił się m.in. zakup odzieży, części telewizorów i telewizorów, preparatów diagnostycznych oraz telefonów. Według danych NBP nadwyżka w obrotach towarowych wyniosła aż 5,5 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie młodzi imprezują w czasie pandemii? W Warszawie rośnie popularność nielegalnych klubów
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Średnia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogami
  4. Na kierowców czeka gigantyczna kara na 17 tys. zł. Wystarczy zapomnieć jednej rzeczy
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Sensacja w polskiej kadrze skoczków. W naszej drużynie wyrasta nowy lider, pokonał Stocha i Kubackiego
  7. Błyskawiczny sernik Oreo bez pieczenia. Zrobisz go w 15 minut, fani ciasteczek oszaleją ze słodkiego szczęścia
Burza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyBurza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News