NBP sytuacja polskich banków
Unsplash.com Carlos Muza
Autor Konrad Karpiuk - 10 Listopada 2020

Porażający raport NBP. Kondycja polskich banków coraz gorsza

NBP przygotował raport o sytuacji banków w Polsce. Okazało się, że odnotowany znaczny spadek zysków, stopniała przewaga nad bankami w Europie. Winny sytuacji koronawirus, ale także podatki i regulacje.

NBP w raporcie o stanie polskiej bankowości

NBP poinformowało, że dwa największe banki w Polsce, czyli PKO BP i Pekao mają ok. 40 proc. niższe zyski niż w ubiegłym roku. Jak jednak pisze money.pl, niektórzy gracze na rynku odnotowali jeszcze większy spadek, czy nawet wpadli w długi.

Jeszcze kilka lat temu sektor bankowy w Polsce był uznawany za dosyć atrakcyjny pod kątem przejęć, fuzji i inwestycji. Money.pl zaznacza, że jeszcze przed pandemią odnotowano mniejsze spadki zyskowności w branży. Jednak zbiegnięcie się tego z koronakryzysem tylko pogorszyło sytuację.

Szczególnie że w okresie znacznego wzrostu, polskie banki miały wskaźniki zwrotów na poziomie wyższym niż średnia w UE. W raporcie NBP można jednak przeczytać, że przewaga zaczyna coraz bardziej topnieć.

- W ostatnich kilku latach wzrostowi skali działalności banków towarzyszyła względna stabilizacja nominalnych wyników finansowych sektora. Znalazło to odzwierciedlenie w stopniowym spadku zwrotu z aktywów, jak również zwrotu z kapitału - twierdzą eksperci, którzy pracowali przy raporcie dla NBP.

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Samuel Pereira straci posadę redaktora naczelnego? Przedstawił swoje stanowisko w związku ze zwolnieniem
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Nie tylko koronakryzys, nowe podatki dołożyły swoje

W raporcie wyliczono, że wskaźnik zyskowności z kapitału spadł poniżej teoretycznego kosztu jego pozyskania. Z racji, że polskie banki dalej dobrze radzą sobie z zarządzaniem kosztami i tak wypadają lepiej na tle krajów zachodniej Europy, choć jak wskazuje money.pl, średnio w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

- Mimo stałego wzrostu skali działalności bankowej wyniki finansowe sektora pozostawały w ostatnich latach poniżej poziomu osiąganego w okresie 2011-2014. Znalazło to odzwierciedlenie w spadku zyskowności sektora bankowego - można przeczytać w raporcie NBP.

Money.pl wskazuje również, że na tle działających w Polsce przedsiębiorstw niefinansowych i innych instytucji finansowych, banki miały przeciętne niższe zwroty kapitału. W raporcie NBP dowiadujemy się również, że spadki są związane z nowymi regulacjami i podatkami.

Jeszcze w 2015 roku stwierdzono wzrost podatkowych i nieopodatkowanych obciążeń banków. Ponadto od lutego 2016 roku wprowadzono podatek od części instytucji finansowych na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To również przełożyło się na straty polskich banków.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News