BiznesINFO.pl
Cel NBP zostanie wkrótce przekroczony?

Wikipedia/Andrzej Barabasz (Chepry)

Musimy przygotować się na znaczny wzrost cen. Cel NBP prawdopodobnie będzie przekroczony

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Jest źle, będzie jeszcze gorzej? Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego przedstawili prognozy dotyczące inflacji. Nie napawają one optymizmem. Tzw. cel NBP najprawdopodobniej już niedługo zostanie przekroczony. Są jednak i dobre wiadomości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest tzw. cel NBP i o ile może zostać przekroczony

  • Jakiego poziomu inflacji możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach

  • Jaka w tym wszystkim jest optymistyczna prognoza

Cel NBP zostanie przekroczony?

Polski Instytut Ekonomiczny w lutowym „Miesięczniku Makroekonomicznym PIE” przedstawił prognozy dotyczące m.in. inflacji, bezrobocia, czy cen paliw.

Optymizmem nie napawają przewidywania dotyczące inflacji. Powód? Przekroczony ma zostać tzw. cel NBP. Bank Centralny jak przypomina Money.pl ma za zadanie m.in. dbanie o stabilny poziom cen w naszym kraju. Akceptowalny dla NBP poziom inflacji to 2,5 proc. z akceptowanymi odchyleniami od tego poziomu o 1 pkt. proc. (w górę lub w dół).

- Spodziewamy się, że CPI (consumer price index – wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) krótkotrwale przekroczy granice celu NBP w maju – prognozujemy wynik 3,6 proc. r/r. – podaje w miesięczniku Polski Instytut Ekonomiczny.

Tymczasem wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego za styczeń jak przypomina Money.pl wskazują, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych były średnio o 2,7 proc. wyższe niż na początku 2020 roku (w grudniu jej wskaźnik inflacji wyniósł 2,3 proc.). Według analityków think tanku inflacja w pierwszym kwartale tego roku ma utrzymać się na poziomie 2,5 proc. r/r., czyli na poziomie celu NBP.

[EMBED-11]

Jest jednak i dobra wiadomość. Jak powiem przewidują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego przekroczenie celu NBP będzie chwilowe i już w kolejnych miesiącach inflacja będzie niższa. - W kolejnych miesiącach inflacja będzie niższa – w drugiej połowie roku CPI powróci poniżej 3 proc. r/r. Średnia za 2021 r. wyniesie 2,9 proc. – czytamy w publikacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Instytut podkreśla, że wzrost cen napędzają obecnie przede wszystkim działania administracyjne,  jak np. wprowadzenie podatku cukrowego czy opłaty mocowej, które łącznie podbijają indeks o 0,6 pkt. proc. Wciąż stosunkowo dużą rolę odgrywają też podwyżki cen wywozu śmieci, które podnoszą CPI o ok. 0,5 pkt. proc.

Nastąpi wzrost bezrobocia?

W publikacji skupiono się również na innych elementach jak m.in. PKB. Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę, że spadek wzrostu gospodarczego w Polsce w ubiegłym roku (2,8 proc.) był trzecim najniższym sposób państw Unii Europejskiej. Lepsze wyniki pod względem PKB odnotowali nasi sąsiedzi z Litwy, a także Irlandia.

Think tank przywołuje również prognozy Komisji Europejskiej dotyczące bezrobocia w krajach unijnych. W przypadku Polski przewidywany jest wzrost stopy bezrobocia z 3,1 do 4,1 proc., co oznacza powrót do poziomu z przełomu 2017 i 2018 roku.

Niezbyt dobre prognozy dotyczą również cen paliw. W publikacji podkreślono, że należy się spodziewać wzrostów dynamiki cen paliw w drugim kwartale tego roku. - W obecnym kwartale ceny ropy są porównywalne z ubiegłym rokiem. Początek pandemii spowodował jednak gwałtowne przeceny surowca, dlatego też porównanie z tym okresem będzie skutkować dwucyfrowym wzrostem cen paliw. W maju sięgnie on 20 proc. – podaje Polski Instytut Ekonomiczny.

Autorzy publikacji zwracają również uwagę na możliwość niewielkiego wzrostu cen żywności w drugiej połowie roku. Nie powinniśmy za to doświadczyć w Europie suszy, co jak piszą analitycy Instytutu pozwoli na uniknięcie sytuacji z lat ubiegłych, kiedy pojawiały się niedobory niektórych produktów,  jak np. warzyw.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >