BiznesINFO.pl Polska i Świat Do Polaków trafiają tajemnicze paczki z Chin. Eksperci: Ich zawartość trzeba natychmiast spalić
publicdomainpictures.net

Do Polaków trafiają tajemnicze paczki z Chin. Eksperci: Ich zawartość trzeba natychmiast spalić

8 sierpnia 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Nasiona z Chin istotnym zagrożeniem

Nasiona z Chin nie muszą, ale mogą wyrządzić ogromne szkody w rodzimej przyrodzie. Istnieje ryzyko zarażenia lokalnych roślin wirusami lub grzybami. Może się także zdarzyć, że wysiana przez nas roślina okaże się superchwastem, który wywoła ogromne szkody dla miejscowej fauny i flory.

Amerykańskie ministerstwo rolnictwa zbadało tajemnicze paczki. Ustalono kilkanaście różnych gatunków, wśród nich: rośliny ozdobne, owocowe, warzywa zioła i chwasty, podaje portal RMF24. Tak czy inaczej roślin nie należy wysadzać. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w specjalnym komunikacie alarmowała, by wszelkie nieznanego pochodzenia rośliny niszczyć, najlepiej paląc je.

Cały precedens jest najprawdopodobniej działaniem nieuczciwych sprzedawców, którzy wysyłając produkty zagranicznym, potencjalnym klientom mogą w ten sposób wystawiać recenzje w ich imieniu, jednak łatwo sobie wyobrazić co by było, gdyby ktoś złośliwy zdecydował się rozsyłać nasiona szkodliwych roślin. W ten sposób można zniszczyć hektary upraw, unieruchamiając krajowe rolnictwo.

Unia Europejska słusznie zakazała wwożenia na teren Wspólnoty roślin i nasion obcego pochodzenia. W historii znane są przypadki, kiedy przewożono między krajami różne gatunki roślin, a wraz z nimi chorób i grzybów atakujących krajowe uprawy. Przykładem tego może być obecność w Europie mszycy filoksery. Choroba spowodowała znaczne uszczuplenie zbiorów. Poważniejszym przypadkiem była zaraza ziemniaczana w Irlandii, także przywleczona z Ameryki. Pierwotniak Phytophora infestans doprowadził do klęski głodowej, w wyniku której zmarło 1,5 mln osób.

Superchwasty

Niektóre rośliny przywiezione z dalekich krajów mogą wypierać rodzime gatunki, jak np. azjatycki rdest, czy nawłoć kanadyjska. Znany wszystkim barszcz Sosnowskiego także nie występował w Polsce naturalnie. Został importowany z Kaukazu, ponieważ miał być świetną paszę dla bydła. Tak się oczywiście nie stało. Zielsko nie tylko okazało się być niejadalne, ale także trujące i parzące. Zwierzęta, które je zjedzą mogą doświadczyć stanu zapalnego przewodu pokarmowego, a także krwotoku wewnętrznego i biegunki.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie